Így néz ki egy titkos kínai bitcoinbánya belülről

A BBC riportereinek volt szerencséje belepillantani egy olyan, titkos helyszínen lévő kínai bitcoinbánya működésébe, amit eddig csak kevesen ismertek.

A bánya egy kis kínai falu szélén, olyan magasan a hegyekben, hogy saját oxigénmaszkot kell vinni. A mobilszolgáltatás akadozik, de legalább a gyors internetkapcsolat biztosítja a külvilággal történő problémamentes kommunikációt.

A világ egyik legnagyobb bitcoinbányájának számító eldugott házban évente közel 8 millió dollárnyi bitcoint bányásznak.

Miért titkos a helyszín? Habár a kínai kormány nyíltan sem a bitcoin mellett, sem ellene nem foglalt állást, mégis valószínűsíthető, hogy ekkora összegű bitcoin áramlását nem nézné tétlenül.

A múltban Kína egyszerű termékeket gyártott, mint ruhák vagy cipők. Azonban a jövőben inkább a technológia segítségével fogunk termékeket előállítani.

-ezt Chandler Guo, a Bitbank társalapítója mondta.

Kínai bitcoinbánya

A bitcoin vállalkozó egyszerű családból származik, akik marhatenyésztésből élnek, majd az ebből gyűjtött pénzt fektette be bitcoinba.

Az épület falain belül több száz számítógép végzi az összetett matematikai számításokat a nap 24 órájában. Ahogyan annak lennie kell, ezeket a gépeket ipari ventilátor védi a túlmelegedéstől. De nemcsak a gépek, hanem a munkavállalók is elkötelezetten dolgoznak, ugyanis hat fős szobákban a helyszínen töltik az éjszakákat is.

Ez a kínai bitcoinbánya még csak a kezdet

Napi kb. 50 bitcoin kibányászására képesek jelenleg, azonban Guo már a következő bitcoinbánya létesítésén dolgozik. Állítása szerint ez az egyetlen bánya a világ teljesítményének 30%-át lesz képes egyedül vállalni. Ha ez valóban teljesül, akkor kétségkívül ez lenne a világ legnagyobb bitcoinbányája.

Emellett Guo egy olyan applikáció fejlesztésén is dolgozik, amellyel okostelefonról vagy tabletről is lehetségessé válik a bányászat.

Azonban nem csak ő, hanem a kínai kormány is a jövőt tervezi: egy saját kínai digitális valuta kifejlesztésén dolgoznak. Nemcsak ez, hanem a Kínában népszerű Alipay és WeChat pénztárca is konkurenciát jelent a digitális valuták számára.

Az viszont egyelőre kérdéses, hogy a bitcoin jövőjére milyen hatással lesz az ekkora mértékű kínai dominancia a bitcoin bányászat terén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük