10%-kal visszaesik a globális rizs termelés – komoly hiány van kialakulóban

A rizs termelés és exportálás az ázsiai országok ismérvei s ők szolgáltatják a globális rizskínálat háromnegyedét is. Ebből kifolyólag ők uralják a nemzetközi piacot, emellett pedig rendkívül magas a rizsfogyasztás mértéke területeiken. A szóban forgó államok közé tartozik Kína, India, Banglades, Vietnám és Indonézia. Azonban az egyre növekvő műtrágya árak miatt rövid időn belül súlyos hiány léphet fel a szektorban. 

A Nemzetközi Rizskutató Intézet (IRRI) figyelmeztette a lakosságot, hogy a következő idényben akár 10%-kal is visszaeshet a terméseredmény. Ez körülbelül 36 millió tonna rizsnek felel meg, ami elég lenne fél milliárd ember ellátásához. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint a világon nagyjából 3,5 milliárd ember fogyaszt rendszeresen rizst valamilyen formában. Ennek fényében a visszaesés kifejezetten aggasztó s minden bizonnyal a rizs árának növekedésében fog majd testet ölteni.

A magas terméshozamot produkáló műtrágyák általában nitrogénből, foszforból vagy káliumból állnak és ezek a legkedveltebb fajták a mezőgazdaság különböző ágazataiban is. A legtöbb farmer, akinek fő profilja a rizs termelés, kiadásai csökkentésének érdekében úgy határozott, hogy kevesebb műtrágyát használ fel. Ez sajnos azt eredményezheti majd, hogy a jövőbeli aratások alkalmával sokkal kevesebb rizst tudnak majd betakarítani.

Globális élelmiszerválság a láthatáron?rizs termelés hiány

Humnath Bhandari agrárközgazdász szerint a 10%-os várható csökkenés valójában „egy megbízhatatlan becslés”. Elmondása alapján ha az orosz-ukrán konfliktus tovább folytatódik és a műtrágya árak emelkedése sem hagy alább, hátvonyozottan nehezebb helyzettel kell majd szembenéznünk.

 

Tudnillik, Oroszország és Fehéroroszország a növényvédőszerek vezető exportőrei s azzal, hogy a nyugati országok szankciókat vetettek ki mindkét államra, a világ többi része számára is megnehezítették a hozzájutást ezekhez az anyagokhoz. Ennek tetejébe, Moszkva is lecsökkentette vagy néhány esetben teljesen be is szüntette a szállítmányozásukat.

Annak érdekében, hogy a rizs termelés ne szenvedjen el nagyobb károkat és a farmerek is túlvészeljék anyagilag az időszakot, az országok államigazgatásai pénzügyi segélyt nyújtanak számukra. India például 20 milliárd dollárt szán arra, hogy megsegítse a helyi termelőket.

Azonban, ha hinni lehet a jóslatoknak, a rizs -és minden más élelmiszer- ára rekordmagas értéket fog elérni a közeljövőben.