34 éves az első weboldal – a CERN projektje mindent megváltoztatott

2024.12.21.
Olvasási idő: 1 perc

Az első weboldalt Tim Berners-Lee brit számítógéptudós hozta létre, és 2024. december 20-án ünnepelte 34. évfordulóját. Az 1990-ben indított, szöveg alapú oldal kezdetben kizárólag a CERN munkatársai számára volt elérhető, és az internet használatáról nyújtott útmutatót. Az oldal linkeket tartalmazott a projektről szóló információkhoz, dokumentumokhoz való hozzáférési útmutatókat, valamint szerverek beállítására vonatkozó útmutatásokat.

első weboldal

Egy évvel később az oldal minden internetfelhasználó számára elérhetővé vált. Ma az eredeti weboldal még mindig online, és a World Wide Web szerény kezdeteire emlékeztet, valamint arra, hogy milyen mély hatást gyakorolt a globális kommunikációra és információmegosztásra.

Ez a szöveg alapú, egyszerű oldal még ma is elérhető az info.cern.ch címen.

Az első böngésző és webszerver:

Berners-Lee nemcsak az első weboldalt, hanem az első böngészőt (WorldWideWeb néven) és az első webszervert is kifejlesztette, amely egy NeXT számítógépen futott.

Az emberek gyakran összekeverik a World Wide Webet az internettel. Az internet a globális számítógépes hálózat, míg a web annak egy része, amely lehetővé teszi a weboldalak és információk elérését.

Az első weboldal hatása:

Az internet ma több mint 5 milliárd ember számára elérhető világszerte, és mindez Tim Berners-Lee találmányának köszönhetően kezdődött. A web nemcsak az információk megosztását tette forradalmivá, hanem új iparágakat hozott létre, mint például az e-kereskedelmet, a digitális médiát és a közösségi médiát.

Tim Berners-Lee innovációja megalapozta a modern internetet, amely forradalmasította az információkhoz való hozzáférést és megosztását. Munkája maradandó hatással volt a technológiára és a társadalomra, lehetővé téve számtalan alkalmazás és szolgáltatás kifejlesztését, amelyek ma meghatározzák digitális életünket.

Az első weboldal így nézett ki

Ez a mérföldkő arra emlékeztet, hogy a CERN szerény projektje miként fejlődött egy globális hálózattá, amely emberek milliárdjait kapcsolja össze világszerte, és példátlan szintű kommunikációt, kereskedelmet és együttműködést tesz lehetővé.

katilan

Kereskedelmi akadémián végeztem, eredetileg könyveléssel, banki vagy biztosítási területen képzeltem el a jövőmet. Az élet azonban más irányba vitt: első munkahelyem egy nyomda volt, ahol ugyan könyvelőként kezdtem, de idővel teljesen más területre sodródtam. A grafikai munka és az újságírás váltak a fő tevékenységi köreimmé. Azóta számos kiadvány, könyv és folyóirat szerkesztésében vettem részt, híroldalaknak és nyomtatott sajtónak is rendszeresen írtam. Emellett a művészetek és a kultúra világa is fontos része lett az életemnek, dolgoztam kulturális szervezőként, és az irodalom területén is aktív vagyok. Az utóbbi években egyre többféle témával kezdtem el foglalkozni: közéleti, gazdasági, politikai és technológiai területeken is írok. Újabban a kriptovaluták világa is érdekel, ismerkedem ezzel a területtel, és ebben a témában is készítek írásokat. Törekszem arra, hogy a sokszínű érdeklődésemet közérthetően és értékesen adjam vissza az olvasóknak.

Legfrissebb hírek

Újra hódít a nukleáris energia a világon

Új lendületet kap a világban az atomenergia, ahogy a megújulók korlátai és az energiabiztonság igénye újragondolásra készteti a döntéshozókat. A klímaváltozás elleni küzdelem évtizedei után egyre több ország jut arra a felismerésre,
technológia

Rejtett kütyük, amikről nem is tudtad, hogy léteznek

A modern technológia világában hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a jelen képes bonyolult megoldásokat produkálni, pedig a történelem tele van lenyűgöző, gyakran bizarr szerkezetekkel, amelyeket koruk zsenijei terveztek. A 19. és
műanyag

Mit iszol az üvegből valójában?

Sokan úgy gondolják, hogy az üvegpalack a legegészségesebb választás, ha csomagolt italról van szó. Környezetbarát, nem oldódik bele semmi, és még elegáns is. De egy friss francia kutatás most alaposan megkérdőjelezi ezt
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél