A dél-afrikai szén lehet az Európai Unió utolsó esélye?

Az Európai Unió állhatatosan keresi a megoldást az egyre csak súlyosbodó energiahiányra – úgy tűnik a dél-afrikai szén mentheti meg Európát. A gond csupán az, hogy a szervezetnek 2 rendkívül jelentős aspektus közül kell kiválasztania a számára fontosabbat. Folytassa a klímaváltozás elleni harcot, avagy az energiaellátás biztosítása most minden mást felülír? 

Az Európai Unió teljes mértékben el akarja magát határolni Oroszországtól, ezért olyan régiók felé nyit, mint például Dél-Afrika. Az érdekes az egészben az, hogy előzetesen abban állapodott meg az EU ezekkel az országokkal, hogy segítséget nyújt majd a fosszilis tüzelőanyagok használatának visszaszorításában. Csakhogy ennek most a szöges ellentétét készül tenni.

Az ukrán-orosz konfliktus kirobbanása óta az Európai Unió súlyos szankciókat vetett ki Oroszországra, azzal a nem titkolt célzattal, hogy megbüntesse az országot. Ennek ellenére az EU még mindig nagy mértékben függ az orosz energiától, amit az oroszok próbálnak a saját javukra fordítani.

Történt azonban, hogy június 3-án a politikai és gazdasági egyesülés tagjai elfogadták a hatodik oroszellenes szankciócsomagot. A határozat többek között részlegesen korlátozta az Oroszországból származó kőolaj behozatalát Európa területére. Emellett pedig azt is nyilvánosságra hozták, hogy várhatóan augusztus közepétől teljes tilalmat vezetnek be az orosz szén importálására vonatkozóan.

A földgáz esetében egyelőre semmiféle retorzió nem került bejelentésre. Ezt a helyzetet Oroszország ki is használja és ott szorongatja meg az Európai Uniót ahol csak tudja. Az orosz kormány nemrégiben korlátozást vezetett be a földgáz szállítmányozására és készek tovább szigorítani kikötéseiken.

A szén az Európai Unió mentsvára – ki gondolta volna?

Ez komoly fejtörést okozott az EU vezetőinek, hiszen ha Oroszország úgy dönt, hogy a téli hónapokban beszünteti a földgáz szállítását, igencsak kiszúr Európával. Ennek fényében, bár keserű szájízzel, de úgy határozott az Európai Unió, hogy visszatér a szén használatához.

A jelentések szerint az európai országok (különösképp Hollandia, Olaszország és Dánia) rekormennyiségű szenet vásárolnak fel Dél-Afrikából. Az Oroszországtól való elszakadás mellett saját nemzetük energiakészletéről is igyekeznek gondoskodni, mielőtt még rosszabbra fordulna a helyzet.

A kialakult állapot Dél-Afrika hasznára válik, mivel a szén keresletének növekedésével több ezer új munkahelyet képesek majd létrehozni, amely fellendíti a helyi gazdaságot is. Ámde bármennyire is arra törekszik az EU, hogy teljesen függetlenné váljon Oroszországtól, ez szinte lehetetlen számára.