A demokrácia hanyatlik az egész világon, merre is haladunk mi magyarok?
A második világháború vége fordulópontot jelentett a demokrácia számára világszerte. E meghatározó esemény előtt a világ országainak csak kis részében volt mind jogilag, mind a gyakorlatban demokrácia. A következő hat évtized során azonban több mint négyszeresére nőtt a demokratikus nemzetek száma. Ez a tendencia azonban 2010 után megfordult.
A Visual Capitalist munkatársa, Freny Fernandes szerint az elmúlt évtizedben folytatott tanulmányok alapján elmondható, holtpontra jutottunk, hiszen a demokrácia hanyatlóban van. A globális politika arculata elképesztő mértékben megváltozott. Vannak országok, ahol némiképp javult a helyzet, más országokban, mint például hazánkban is, azonban romlott.
A módszertan
A V-DEM projekt EDI-je a demokratikus fejlődés átfogó mérésére tesz kísérletet a világ minden tájáról származó 3700 szakértő hozzájárulásával. Ahelyett, hogy az egyes nemzetek jogilag elismert kormányzati rendszerére támaszkodna, az EDI az országok választási demokráciájának szintjét elemzi egy sor mutató alapján, többek között:
- Szabad és tisztességes választások
- Jogállamiság
- Alternatív információs és egyesülési források
- Szólásszabadság
Az országok egy 0-tól 1-ig terjedő skálán kapnak pontszámot, a magasabb pontszám a demokrácia magasabb szintjét jelzi. Mindegyik országot négy funkcionális kormányzati típusba is besorolják, a liberális és választási demokráciáktól a választási és zárt autokráciákig.
Mely országokban romlott a helyzet leginkább?
Az EDI megállapította, hogy a világ számos országában hanyatlik a demokrácia, de a következő 10 országban csökkent az EDI-pontszám a legmeredekebben:
- Magyarország
- Lengyelország
- Szerbia
- Törökország
- India
- Mali
- Thaiföld
- Afganisztán
- Brazília
- Benin
Közép- és Kelet-Európában három olyan ország volt, ahol a legnagyobb mértékben csökkent a demokrácia. Magyarország, Lengyelország és Szerbia vezeti a táblázatot, Magyarország és Szerbia 0,5 alá esett.
A világ néhány, népességszám szerint legnagyobb országában is jelentősen csökkent a pontszám, köztük India és Brazília tűnik ki. A top 10 országaiban a „véleménynyilvánítás szabadsága” mutatót különösen keményen sújtotta a médiacenzúra jelentős növekedése.
Demokratikusabbá váló országok
Az alábbi 10 ország az, ahol 2010 óta a legnagyobb mértékben nőtt az EDI-pontszám:
- Örményország
- Fidzsi-szigetek
- Gambia
- Seychelle-szigetek
- Madagaszkár
- Tunézia
- Srí Lanka
- Bissau-Guinea
- Moldova
- Nepál
Örményországban, a Fidzsi-szigeteken és a Seychelle-szigeteken az elmúlt 10 évben jelentősen javult a választási szervek autonómiája. Részben ennek eredményeképpen Örményország és a Seychelle-szigetek pontszámai egyaránt 0,5 fölé emelkedtek. Gambiában is nagy javulás történt számos választási mutató tekintetében, beleértve a választói névjegyzékek minőségét, a szavazatvásárlás és a választási erőszak csökkenését. Ez volt az egyike annak az öt afrikai országnak, amely bekerült a 10 legjobban javuló demokrácia közé. Mivel az elmúlt négy évben a demokráciák és a nem demokráciák összlétszáma majdnem egyenlő volt, nehéz megjósolni a jövőbeni politikai légkört.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés