Zuckerberg beismerte, hogy a Biden-kormány nyomására cenzúráztak a Facebookon
Arról nem kell igazán bemutatást eszközölni, hogy a jelenlegi amerikai elnöknek, Joe Bidennek volt néhány kényes ügye a múltban. Az sem annyira újdonság, hogy a Facebook tartalomcenzúrázásával kapcsolatban lehet aggályokat megfogalmazni. Most napvilágra került a Meta Platforms vezérigazgatójának, Mark Zuckerbergnek az amerikai képviselőház igazságügyi bizottságának elnökéhez, Jim Jordanhez intézett levele. Ebben Zuckerben a a platform tartalomcenzúrázási gyakorlatával kapcsolatos ellentmondásokkal foglalkozott. Különös fókuszt kaptak a 2020-as amerikai elnökválasztási kampány és választás valamint a COVID-19 világjárvány idején hozott intézkedések.
Zuckerberg szerint már nem történhet olyan, mint a múltban
Zuckerberg megerősítette, hogy a Biden-kormányzat vezető tisztviselői „nyomást” gyakoroltak a Facebookra, hogy cenzúrázzanak bizonyos, a COVID-19 kezelésével kapcsolatos tartalmakat, amelyek bírálták a kormányzat megközelítését. A Facebook-vezér azt is hangsúlyozta a levélben, hogy a tartalmak moderálásáról kizárólag a Facebook dönt. De sajnálatát fejezte ki, hogy nyomás hatására hoztak meg egyes döntéseket. Úgy gondolja, hogy a nyomásgyakorlás ellenére sem kellett volna helyt adniuk a cenzúrási kéréseknek, amelyek szerinte “helytelenek” voltak. Persze azért sok minden nem változott, aki használja a Metát (Facebookot), legyen tisztában vele, hogy nagyon erősen cenzúrázott tartalmakat lát.
Egy másik nyilvánosságra hozott dokumentumból egy, a Szövetségi Nyomozóirodával (FBI) folytatott kommunikációra is fény derült. Eszerint az FBI figyelmeztette a vállalatot egy lehetséges orosz dezinformációs kampányra, amely a Biden családot és a Burisma-ügyhöz fűződő kapcsolatukat célozta meg a 2020-as választások előtt.
Ez vezetett a Joe Biden családjával szembeni korrupciós vádakat megfogalmazó, New York Postban megjelent cikk cenzúrásához. A cikkről később kiderült, hogy nem orosz dezinformáció. Zuckerberg sajnálatát fejezte ki e döntés miatt is, és elmondta, hogy azóta jelentős változásokat hajtottak végre a Meta szabályzatában, hogy a jövőben elkerüljék az ilyen jellegű problémákat. Zuckerberg emellett kitért a Chan Zuckerberg Initiative révén a választási infrastruktúra támogatására tett hozzájárulásaira a világjárvány idején, amelynek célja a helyi választási kerületek segítése. Ezeket a hozzájárulásokat állítása szerint pártatlanul tette, bár elismerte, hogy a közvélemény szkeptikus az ilyen támogatás pártatlanságával kapcsolatban. Kiemelte, hogy mindenképpen semleges akar maradni, így a jövőben tartózkodik a hasonló hozzájárulásoktól.