A James Webb űrteleszkóp csodás felvételt készített a Jupiterről

A NASA tavaly decemberben állította pályára a világon egyedülálló űrteleszkópot, amely már eddig is több fantasztikus képpel örvendeztette meg a csillagászokat.

A Hubble méltó utódja

A NASA előző nagy hatótávolságú űrteleszkópja, a Hubble, több mint harminc éves pályafutása lassan a végéhez közeledik. A Hubble által ezalatt az idő alatt gyűjtött adatoknak számtalan tudományos felfedezést köszönhet az emberiség. A több mint három évtized alatt a teleszkóp számos javításon és felújításon esett át. Ennek ellenére az űrteleszkóp által használt technológia már elavult és az üzemeltetése is túl nagy költséget emészt fel.

A NASA tudósai az 1990-es pályára állításakor nem is remélték, hogy a Hubble ilyen sokáig hű társuk lesz a világűr felfedezésében. Már 1996-ban elindítottak egy új, még nagyobb hatótávolságú űrteleszkóp megépítését célzó programot. A program azonban többször is mellékvágányra futott, míg végül több újratervezés után 2021-ben végre fellőtték a James Webb űrteleszkópot. A legújabb technológiákon alapuló eszköz hatszor nagyobb tükörrel rendelkezik, mint elődje. Ennek köszönhetően sokkal messzebbre “lát”, és a hiperérzékeny infravörös kameráinak hála sokkal jobb felvételeket tud készíteni, mint a Hubble. A James Webb űrteleszkóp egy a Földtől sokkal távolabbi pályáról figyeli a világűrt, ezáltal több zavaró tényezőt is kiiktatva az adatgyűjtési folyamatból.

Új fényben a Jupiter

A Jupiterről először a Hubble készített igazán részletes felvételt még 1991-ben. Az egy évvel korábban beüzemelt űrteleszkóp először csak egy fekete-fehér képet küldött vissza a bolygóról, csak később készítette el az első színes, részletgazdag felvételt.

Nemrég a James Webb is elkészítette a saját felvételeit az óriás bolygóról, ami lenyűgözte a tudós társadalmat. A csillagászok szerint káprázatos képeken olyan részletek is feltűntek, melyeket korábban egyetlen távcsővel sem sikerült tanulmányozni. A felvételen hatalmas viharok, óriási széláramlatok, sarki fények, de még a gáz bolygó gyűrűi és holdjai is tisztán láthatóak.

Utómunka

Az űrteleszkóp azonban nem maga állítja elő ezeket a csodás képeket. Az érzékelőkből származó fény adatokat a teleszkóp adat csomagként továbbítja a csillagászok felé, akik utána a Földön dolgozzák fel azokat és generálnak belőle képeket.

A Jupiterről készült lenyűgöző kép például több rögzített adatcsomag kombinálásával készült el. A kompozit kép megalkotásakor több filtert alkalmaztak. Az űrteleszkóp az infravörös fénytartományban végzett mérései alapján készült képet utólag színezték, hogy a rendkívül részletgazdag felvétel az emberi szem számára is láthatóvá váljon.