Még mindig csak szemét a legtöbb AI tartalom?
A mesterséges intelligencia előretöréséről és a munkahelyek, a mindennapi élet átalakítására gyakorolt hatásáról minden nap látunk legalább egy cikket a magyar mainstream médiában. Ettől függetlenül azért nem egy teljesen újkeletű technológiáról van szó. Bár hatalmas tömegek számára csak mostanában lettek elérhetőek olyan megoldások, mint a ChatGPT-t és mások. Bennfentesek és bloggerek azonban úgy vélik, hogy az emberek által a mesterséges intelligencia segítségével generált hatalmas mennyiségű információ és tartalom valójában értéktelen. És ez jóval nagyobb probléma, mint azt gondoljuk.
A mesterséges intelligencia nem annyira könnyen tanul, mint mondják
Sturgeon törvénye szerint mindennek a 90%-a szemét. Ez pedig igaz lehet a mesterséges intelligenciára is. Theodore Sturgeon egy tudományos író és kritikus volt, aki többek között Star Trek epizódokat is írt. Ő volt az, aki az 1950-es években megfigyelte, hogy a sci-fit – az akkoriban új, népszerű témát – a kritikusok gyakran illették nagyon negatív kritikákkal. De ez igaz volt kb. minden másra is. És tény, hogy a legtöbb sci-fi akkoriban (is) elég alacsony színvonalú volt, de minden más műfajban is ez volt az arány. Innen a Sturgeon féle megállapítás. És igaz lehet ez a megállapítás a mesterséges intelligencia világára is. Mert az emberek ész nélküli tartalomgenerálása oda vezetett, hogy jelenleg az AI által generált tartalom nagy része szemét, állítja Max Woolf adatkutató.
És akkor a mesterséges intelligencia által generált tartalom maradék tíz százaléka tökéletes? Inkább láthatatlan, mivel az iparág iszonyúan gyorsan fejlődik, ahogy a nagy szereplők versengenek az irányításért. Plusz ma kifejezetten ciki azt mondani, hogy valaki egyáltalán használ mesterséges intelligencián alapuló eszközöket. Max Woolf pedig elég jól ismeri a témát. Egyik projektje a simpleaichat, egy olyan eszköz, amelynek célja nem csak az, hogy az emberek könnyebben integrálhassák a mesterséges intelligenciát a projektekbe. Az is célja, hogy a mesterséges intelligencia körüli felhajtásból könnyebben kiderüljön, hogyan is működnek ezek az eszközök valójában. Manapság nem egyszerű az AI körüli felhajtást értékelni és eldönteni, hol és mibe érdemes beszállni, mit érdemes megnézni. De talán ez a kép is tisztulni fog idővel.