A PayPal a cenzúrázás mellett már bírságolni is akar

Óriási felháborodást keltett a PayPal által a napokban közzétett új felhasználói szabályzat.

A PayPal már bírságolni is fog?

A felhasználói szabályzat napokban közzétett kiegészítése szerint a világ egyik legnagyobb fizetési szolgáltatója tetszés szerint megbírságolhatja azokat a felhasználóit, akik hamis információkat terjesztenek. A leírás alapján a PayPal azonnal levonhatna a 2500 dolláros bírságot a szabályszegő egyenlegéből.

A szabályzatban leírták, hogy azok a felhasználók számíthatnak büntetésre, akik a közösségi média oldalakon hamis információkat terjesztenek. Az azonban nem derült ki, hogy hogyan határozzák meg, hogy mi a hamis információ, illetve, hogyan fogják majd a felhasználókat ellenőrizni.

Még a korábbi elnök is tiltakozott az új szabály ellen

David Marcus, a cég társalapítója és egykori vezére a Twitteren adott hangot csalódottságának:

Nehéz egy olyan vállalatot nyíltam kritizálnom, amelyet annyira szerettem és aminek annyit adtam az évek során. Ám a PayPal új felhasználási szabályzata mindennek ellentmond, amiben hiszek. Egy magáncég elveheti a pénzed, ha olyasvalamit mondasz, amivel nem értenek egyet. Őrület.

Marcus tweetje alatt felrobbant a komment szekció, még Elon Musk is jelezte, hogy ez szerinte is gáz.

A PayPal visszavonta a kiegészítést

A cég az óriási felháborodás és az egyre élénkülő médiafigyelem hatására végül visszavonta a kiegészítést. A PayPal úgy nyilatkozott, hogy a szöveg téves információkat tartalmazott és véletlenül tették közre. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a cég nem fogja megbüntetni a felhasználókat, és elnézést kért az esetlegesen okozott kellemetlenségekért.

Kérdés, hogy ha egy ilyen tartalmú szöveg egyáltalán megszülethetett a PayPal berkein belül, akkor ezek után ki hiszi majd el nekik, hogy csak egy baki történt? Pláne, hogy a cégnek rendszeresen vannak meredek húzásai.

A cenzúra már eddig is ment

A cég már korábban is szabadon, gyakran indoklás nélkül zárolt tetszőleges fiókokat. illetve hosszú időre befagyasztotta a számlán lévő összegeket. Többen hosszadalmas jogi huzavona után kapták csak vissza a pénzüket.

Különösen gyakran cenzúráztak vagy tiltottak ki olyan egyéneket, illetve szervezeteket az oldalról, akik jobboldali nézeteiknek adtak hangot. Ám nem csak a politikai nézettől függ, hogy kitiltanak-e valakit. Gyakorlatilag bárkit kiraknak, aki a cégnek nem tetsző tevékenységet folytat. Itt nem kell feltétlenül nehézsúlyú maffiózókra gondolni, egy egyszerű gyermekvédelmi csoport is könnyen a PayPal fekete listájára kerülhet.

Ez történt pár hete a Gays Against Groomers nevű csoporttal is. A kizárólag homoszexuális tagokkal rendelkező csoport annak veszélyeire hívja fel a figyelmet, hogy egyre jobban elterjed a kiskorúak nemi átnevelése és orvosi asszisztációval történő nemváltoztatása. Véleményük szerint ez a szélsőséges mozgalom már korántsem az elfogadásról szól, hanem egy radikális kisebbség hatalomszerzéséről. A csoportot perceken belül tiltotta ki mind a PayPal mind pedig a Venmo. Az indoklásban mindkét esetben csak annyit közöltek velük, hogy megszegték a oldal felhasználói szabályzatát. Az, hogy pontosan mivel, nem derült ki.