A threat modell alkalmazása az otthoni bitcoin bányászatban

Az otthoni egyéni bányászat az egyik legjobb lehetőség arra, hogy KYC-mentes, cenzúrának és centralizált erőknek ellenálló internetes pénzt keressünk, ez nem kérdés. Viszont ahogy akár a privát kulcsaink tárolása kapcsán, úgy az otthoni bányászat vonatkozásában is van néhány olyan sebezhetőség és kockázat, amit minden bányásznak figyelembe kell vennie.

A threat modell és a legfontosabb kockázatok a bitcoin bányászatban

Az egyik elsőszámú kockázat, ami nem csak otthoni bányászat kapcsán merül fel, de akkor is, ha értékes technikai eszközeink vannak otthon – a lopás. Például egy bitcoin ASIC bányászgép jelentős értéket képvisel, amire szemet vethetnek mások. Szintén kockázatos, hogy az otthoni bányászatnak komoly jelei lehetnek a szomszédok vagy éppen az áramszolgáltató számára. Gondoljunk például a hanghatásokra, a hőmérséklet emelkedésére vagy a megugró áramszámlára. Így aki otthoni bányászatra adja a fejét, az jól válassza meg a helyet, ahova a gépét elhelyezi.

És ezek még csak fizikai kockázatok, megfelelően kell például összerakni a bányászati jutalmak hidegtárcára juttatásának folyamatát is. Ezen kockázatok kezelésében segít az úgynevezett “threat” modell, ami nem egy pénzügyi modell, hanem különféle módszerek összessége, amelyek a kockázatok felmérésében és kezelésében nyújtanak segítséget. Az is egyfajta threat modellnek tekinthető, hogy inkább egy kivilágított utcát részesítünk előnyben egy sötét sikátorral szemben.

Az otthoni bányászok esetében a modell a szoftverek és hardverek kiértékelése körül forog főleg. A modellezés során első körben meg kell határoznunk, hogy mi az, amit védeni akarunk és mitől szeretnénk megvédeni. Tehát a bányászgépet szeretnénk megvédeni attól, hogy váratlanul betoppanjon oda valaki vagy éppenséggel az internetkimaradásra akarunk felkészülni. És az, hogy mit és kitől akarunk megvédeni, függ attól is, hogy éppenséggel hol élünk. A modellben ha felvéstük, hogy mit szeretnénk megvédeni és mitől, akkor jön az, hogy listáznunk kell az alapvető valószínűségeket, hogy mi az esélye egy adott esemény bekövetkezésének.

Ezután tudjuk eldönteni, hogy melyik kockázat kezelésére mennyi erőfeszítést tegyünk. Akár egyébként hívhatjuk is a threat modellt vészhelyzeti forgatókönyvnek. Minden eshetőségre felkészülünk és így nem lesznek váratlan események. A threat modellezésről a bányászat kapcsán egyébként elég sok szakirodalmat is olvashatunk, amit különösen azon bányászoknak ajánlunk, akik egyénileg, kismértékű bányászati tevékenységet folytatnak.