A tüntetők az egyik legfontosabb olajfinomítót állíthatják le
Alig néhány nappal azután, hogy hasonló tüntetések miatt leállították az ország legnagyobb olajmezőjén a kitermelést, Líbiában ismét újabb tüntetések törtek ki a korrupció és az olajvagyon elosztása ellen. Ezek azzal fenyegetnek, hogy 72 órán belül két olaj- és gázipari létesítményt is leállítanak.
A két létesítmény a Tripolitól nyugatra fekvő Zawiya finomítóban az olasz Eni és a Líbiai Nemzeti Olajtársaság (NOC) tulajdonában lévő Mellitah komplexumból szivattyúzza a földgázt. Az itteni operáció leállítása megszakítaná a gáz áramlását a líbiai-olasz Greenstream gázvezetéken keresztül, ami Olaszországban is komoly problémákat okozna a tél közepén.
Ha a tüntetők sikerrel járnak, akkor napi 120 000 hordó olaj feldolgozását fogják leállítani a finomítóban, amely a Sharara olajmezőhöz kapcsolódik, és vasárnap óta vis maior állapotot hirdettek a létesítményben.
Líbiában azonban egyelőre alig van tudósítás az incidensről, elsőként az Energy Intelligence, majd csütörtökön a Reuters számolt be róla. A Reuters szerint a tiltakozást videón keresztül jelentette be a Korrupcióellenes Mozgalom. Azt követelik, hogy a NOC elnökét, Farhat Bengdarát távolítsák el posztjáról „bűncselekmény szintjét elérő jogsértések” miatt. – írja a Reuters.
Le a korrupt vezetőkkel
A tiltakozók követelései között szerepelnek továbbá a Bengdarával szembeni korlátozások bevezetése, hogy ne köthessen további olajüzleteket az ország számára. Továbbá el szeretnék érni, hogy több munkalehetőséget kapjanak a fiatalok az olajlétesítmények közelében, valamint szigorúbb környezetvédelmi ellenőrzések bevezetését szorgalmazzák.
„Ha a hatóságok nem reagálnak a követeléseinkre, a mozgalom polgári engedetlenséggé fajulhat.” – mondta a csoport egyik szóvivője a Reutersnek adott telefoninterjúban. Jelenleg egy jogi ügy van folyamatban, amely Bengdara az olajtársaság elnöki kinevezésének érvényességét támadja.
Egy hétfői meghallgatáson a tripoli fellebbviteli bíróság közölte, hogy a líbiai médiajelentések szerint január 22-én sürgős döntést hoznak az ügyben.
A sürgősségi határozat arról fog szólni, hogy Bengdara elnöki jogköreit a nemzeti olajtársaság élén fel kell-e függeszteni, amíg a fellebbviteli bíróság dönt arról, hogy az Egyesült Arab Emírségekkel fennálló kettős állampolgársága miatt jogosult-e az olajtársaság elnöki tisztségére. Hasonlóan kettős állampolgársággal rendelkező személyeket a múltban már eltávolították tisztségükből Líbiában.