Aggasztó Kína gazdasági helyzete, de mi a helyzet az USA-val?

Miközben egyre aggasztóbb gazdasági adatokat közöl Kína, az amerikai részvénypiac teljesítménye folyamatosan nő az infláció és az olajárak csökkenésének köszönhetően.

Hétfő reggel a kínai jegybank (PBOC) nagy meglepetésre 10 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, a középtávú hitelkamatlábat pedig 2,75%-ra csökkentette. Habár az intézkedés váratlan volt, a hétvégén nyilvánosságra hozott adatokat látva egyértelművé válik, miért volt szükséges. A beruházásoktól kezdve az ipari termelésen át a kiskereskedelmi eladásokig minden terület a vártnál jóval gyengébben teljesített. A problémát csak tovább fokozza, hogy a kínálat sokkal gyorsabban nő, mint a kereslet, ami jól mutatja, hogy Kína miért termel folyamatosan hatalmas exporttöbbletet. Vagyis az ázsiai ország exporttöbblete, amit először hallva erős gazdaságra gondolnánk, pont az ellenkezőjét jelenti. Ráadásul a fiatalok munkanélkülisége továbbra is szilárdan a 20%-os szint körül mozog.

Érdemes megemlíteni, hogy a kamatcsökkentés és a középtávú hitelkamatláb csökkentése gazdaságilag és pénzügyileg is teljesen irreleváns, ahogyan a bankok tartalékrátájának további 25 bázispontos csökkentése is az lenne. Valójában egyik lépés sem tesz semmit a túl nagy kínálat és az egyre növekvő államadósság megoldása érdekében. Sőt, az alacsonyabb kötvényhozamok csak ösztönzik mindkettőt.

Az iráni nukleáris megállapodás segíthet kilábalni az USA-nak és az EU-nak az inflációból?

Aztán megjöttek az amerikai gazdasági adatok. Ami a legmeglepőbb volt, hogy a jelzálogbiztosítás értéke 11,1-ről -31,3-ra zuhant. Emellett a lakásépítési index értéke 55-ről 49-re esett, az építési vállalkozók 19%-a pedig azt mondta, hogy most csökkenti fogja az árakat, és 69%-uk szerint a magasabb jelzáloghitel-kamatlábak visszafogják a keresletet.

Az árupiaci árak viszont meglepő módon csökkentek a hétvégén, és az olajárak is mintegy 4,5%-ot estek kedden. Ennek ellenére egyre inkább valószínű egy, a munkanélküliség növekedésével járó globális recesszió, ami az élelmiszerárak további növekedését eredményezi.

Fontos megemlíteni, hogy az energiaárak változását bizonyos mértékig az iráni nukleáris megállapodásról szóló pletykák is elősegítették, amelyek szerint jó pár tárgyalás után ismét létrejöhet Irán és a világhatalmak közötti egyezség. Teherán azt állítja, hogy elküldte a válaszát az Egyesült Államoknak és az EU-nak, és most az ő válaszukra vár.

Egyébként az USA-ban és az Európai Unióban is sokan úgy gondolják, hogy ha mindkét fél elfogadná a feltételeket, az megnyitná az ajtót az alacsonyabb élelmiszer- és energiaárak előtt.