Allergiás vagy a cicákra? Érkezhet a hipoallergén macska

A kutatók sikeresen törölték azokat a géneket, amelyek a macskákban allergiát okozó fehérjéket hoznak létre, így minden eddiginél közelebb kerültünk a hipoallergén macskákhoz.

Az ókori Egyiptom villáitól a modern évezredek lakásaiig a macskák az emberiség történelme során végig hűséges társaink voltak. A macskára allergiás emberek 20 százaléka számára azonban ez a kötődés tragikusan megromlott. Figyelemre méltó módon egy amerikai biotechnológiai cég most azt reméli, hogy ezen változtathat – a macskagének laboratóriumi szerkesztésével.

A The Daily Beast szerint a virginiai InBio nevű cég kutatói már komoly előrelépéseket tettek az ügyben.. A CRISPR nevű modern génszerkesztő eszközzel sikerült megakadályozniuk, hogy a macskasejtek Fel d 1 fehérjét termeljenek, amely a macskák allergiás reakcióinak 95 százalékáért felelős.

A fehérje a macskák könnyéből és nyálából választódik ki, majd a szőrzetükre kerül, amikor magukat tisztítják. Bár a Petri-csészében lévő sejtekből való kiirtása és a macskákból való eltávolítása között nagy a szakadék, Nicole Brackett, az InBio kutatója azt tervezi, hogy áthidalja ezt. Mint a The CRISPR Journal című folyóiratban megjelent, ez akár egy gyors injekcióval is megoldható lenne.

“A tartók/páciensek szempontjából [a hipoallergén] macskák létrehozása nagyrészt költségigényes lenne” – mondta Brackett. “Azt is gondoljuk, hogy kereskedelmi szempontból praktikusabb és etikusabb lenne egy olyan kezelés kifejlesztése, amelyet a meglévő macskáknak adnak be, ahelyett, hogy allergénmentes macskákat tenyésztenének és árulnának”.”

Az InBio minden bizonnyal a rendelkezésére álló legígéretesebb eszközt választotta, hiszen a CRISPR feltalálói, Emmanuelle Charpentier és Jennifer Doudna 2020-ban kémiai Nobel-díjat kaptak.

Már korábban is voltak erre irányuló kísérletek

A korábban Indoor Biotechnologies néven ismert InBio ezt a díjnyertes technológiát olyan macskák “létrehozására” tervezi felhasználni, amelyek alig vagy egyáltalán nem termelnek Fel d 1 . A Gizmodo szerint a tudósok 50 házimacska DNS-ét elemezték, és megtalálták azt a két gént, amely elsősorban a fehérje előállításáért felelős. Azt is felfedezték, hogy a fehérje nem nélkülözhetetlen a macskák túléléséhez.

A kutatócsoport számára jelenleg nem világos, hogy a macskák miért termelnek egyáltalán Fel d 1-et.

“Összességében az adataink azt mutatják, hogy Fel d 1 eltávolítása a macskaallergiában szenvedők számára mélyreható előnyöket jelenthet” – áll a tanulmányban.

A macskák hipoallergénné tételének más megközelítéseivel is próbálkoztak a múltban. 2020-ban a Purina állateledelgyártó cég olyan tojásalapú fehérjével módosított eledelt adott ki, amely gátolja a Fel d 1-t, miközben a macskák esznek. Három hét használat után 47 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a fehérje eltávolításában a szőrből és a szőrcseppekből. Más, jelenleg vizsgált macskavakcinák pedig 50 százalékos sikerességi arányt mutatnak.

További érdekes cikkeink: