Az amerikai közgazdászok ledöbbentek, a rubel a világ legjobban teljesítő fiat pénze

Két hónappal azután, hogy az orosz rubel egy amerikai cent alá esett, Oroszország fizetőeszköze a világ legjobban teljesítő valutája lett. Az amerikai közgazdászok értetlenül állnak a szokatlan helyzet előtt, mert egy olyan ország, amely kemény szankciókkal néz szembe, jellemzően azt tapasztalja, hogy a valutája elértéktelenedik, de az orosz rubellel épp az ellenkezője történt.

Márciusban még arról számoltunk be, hogy az orosz rubel rekordalacsony szintre süllyedt, és a polgárok megrohamozták a bankautomatákat, hogy kivegyék a pénzüket. Abban az időben Oroszországot szigorú pénzügyi szankciókkal sújtották az ukrajnai háborút ellenző országok. Ezenkívül az Egyesült Államok, az Európai Bizottság és a nyugati szövetségesek korlátozásokat vezettek be az Orosz Nemzeti Bank nemzetközi tartalékaira.

2022 áprilisának az ország központi bankja csökkentette a kamatokat és a rubelt az aranyhoz kötötte. Oroszország azt is elérte, hogy a “barátságtalan” országok rubellel fizessenek a gázért. Számos nemzetközi vásárló eleget tett a kérésének, és rubel számlát nyitott. Az ország központi bankja az orosz irányadó banki kamatlábat is csökkentette.

Április végére az orosz rubel a háború előtti szintre emelkedett, és a valuta azóta is ellenállónak bizonyul. Az elmúlt időszakban a nyugati médiumok különböző szalagcímei azt mutatták, hogy az orosz rubel ma a világ legjobban teljesítő fiat valutája. Jeffrey Frankel, a Harvard Kennedy School professzora a CBS-nek nyilatkozva megjegyezte, hogy “ez egy szokatlan helyzet a rubel emelkedésével kapcsolatban. A rubel rekordmagasságot ért el az euróval és az amerikai dollárral szemben”.

Ugyanebben a jelentésben Tatiana Orlova, az Oxford Economics vezető piaci közgazdásza kijelentette, hogy a nyersanyagárak emelkedése a rubel rugalmasságának köszönhető. “A nyersanyagárak jelenleg az egekben vannak, és bár az embargók és szankciók miatt visszaesett az orosz export mennyisége, a nyersanyagárak emelkedése bőven kompenzálja ezeket a visszaeséseket” – magyarázta Orlova. A közgazdász szerint Oroszországban óriási az eltérés az export és az import között. Ezzel kapcsolatban hozzátette:

Van ez a véletlen egybeesés, hogy miközben az import összeomlott, az export szárnyal.

Eközben az Egyesült Államokban a Biden-kormányzat évtizedek óta nem látott inflációval küszködik, sokan pedig azt sérelmezik, hogy az elnök erről nem igazán szeret beszélni. A New York Times munkatársai egy beszámolójukban azt írták, “Biden azt állítja, hogy Amerika ma erősebb gazdasági helyzetben van, mint szinte bármely más ország a világon. Biden továbbra is Vlagyimir Putyin orosz elnököt hibáztatja az amerikai benzinár-emelésekért, és azt Putyin áremelkedésnek nevezte.”