20 évnyi börtönt is kaphatnak azok, akik VPN-t használnak

Az amerikai kongresszus elé már beterjesztett RESTRICT törvényjavaslat súlyos következményekkel járhat a VPN felhasználókra az Egyesült Államokban.

A kétpárti támogatású “Az információs és kommunikációs technológiákat veszélyeztető biztonsági fenyegetések megjelenésének korlátozásáról (RESTRICT – Restricting the Emergence of Security Threats that Risk Information and Communications Technology)” szóló törvényt március elején mutatták be.

RESTRICT

Eredetileg “TikTok-tilalmi törvényjavaslatnak” nevezték el, de a most bemutatott javaslatnak sokkal szélesebb körű hatásai vannak. Az új törvényjavaslat értelmében a VPN-felhasználók is súlyos pénzbírságra vagy akár börtönbüntetésre is számíthatnak.

Az emberek gyakran jogszerűen használnak VPN (virtuális magánhálózat) szolgáltatásokat, hogy a webes kommunikációhoz egy extra biztonsági réteget adjanak. Továbbá a VPN alkalmazások lehetővé teszik a felhasználók számára azt is, hogy elrejtsék vagy megváltoztassák internetcímüket. Erre gyakran van szükség olyan tartalmak eléréséhez, amelyeket egyébként blokkolnának vagy cenzúráznának.

Ha elfogadják a törvényjavaslatot, annak értelmében beazonosíthatják “az indokolatlan vagy elfogadhatatlan kockázatot jelentő információs és kommunikációs technológiai termékeket és szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat”. Ide tartozhatnak a VPN-ek is, ha azokat tiltott weboldalak, például a TikTok elérésére használják.

A törvényjavaslat kifejezetten utasítja a kereskedelmi minisztert, hogy “beazonosítsa, megzavarja, megelőzze, betiltsa, kivizsgálja vagy más módon enyhítse az USA-val ellenséges országokhoz kapcsolódó technológiával kapcsolatos nemzetbiztonsági kockázatokat.”

A törvényjavaslat hosszú listát tartalmaz azokról a kommunikációs technológiákról, amelyeket vizsgálni kíván. Ezek közé tartoznak a webtárhelyek, a felhőszolgáltatások, a tartalomszolgáltatások, a drónok, a fizetési alkalmazások, a játékalkalmazások, a mesterséges intelligencia és az e-kereskedelem.

A tervezett jogszabály ijesztő része a jogsértőkre kiszabható lehetséges büntetés mértéke. Ez magában foglalja az akár egymillió dolláros bírságot vagy 20 év börtönt, vagy akár mindkettő is kiszabható.

Továbbviszik a TikTok tilalmat

A március 27-i jelentések szerint a törvényhozók tolják előre a törvényjavaslatot. Ez tehát egy újabb fejlemény a TikTok vezérigazgatójának, Shou Zi Chew-nak a múlt heti kihallgatását követően. A kínai közösségi médiaplatformnak becslések szerint 150 millió felhasználója van az Egyesült Államokban.

Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke azt mondta, hogy a Ház továbbviszi a törvényjavaslatot.

Twitter RESTRICT

Ha elfogadják, az új jogszabály széleskörű jogköröket biztosít az amerikai kormánynak, hogy lecsapjon minden olyan technológiára és szolgáltatásra, amelyet fenyegetésnek tekint. Figyelemre méltó módon ez a VPN-technológiát is magában foglalja.

A törvényjavaslat ellenzői szerint az államnak ezzel nagy hatalmat adnak a teljes internet és az azon található platformok ellenőrzésére. Sőt, egyesek úgy emlegetik, hogy ez Amerika “kínaiasítása lenne”.
A jogszabály ugyanis ijesztően hasonlít a kínai szabályozáshoz, amely a világ egyik legkeményebb internetes cenzúráját alkalmazza.