Az atomháborútól tartva Olaszországban bunker vásárlási láz tört ki

Giulio Cavicchioli, egy mantovai vállalkozó azt állítja, hogy az ukrajnai háború óta valóságos roham indult az atombunkerek iránt.

“Ma délután is legalább egy tucat hívást kaptunk, amelyben információt kértek” – jelentette ki Giulio Cavicchioli, 56 éves mantovai üzletember, aki mindig is hitt abban, hogy előbb-utóbb eljön az ő ideje. Húsz éven át mindenki kiröhögte, amikor vállalkozása profiljáról beszélt, a 2012-es próféciával, a világvégével és a nukleáris katasztrófákkal viccelődtek. “De én a ghedi [katonai] repülőtér közelében lakom, tudom, hogy fennáll a veszély. Ezért csinálom ezt a munkát már húsz éve” – mondta büszkén.

Az ukrajnai háború kitörése óta már nem nevet senki a vállalkozón, aki szerint elképesztő a kereslet az atombunkerek iránt. Cavicchioli a NATO-val és az olasz légierővel együttműködő “Minus Energie” nevű cége mindenkit vár. Múlt csütörtök óta hét kérelem érkezett Lazióból, öt Piemontból, öt Lombardiából, négy Venetóból, egy Campaniából, hat Toszkánából és három Marche tartományból. Az emberek egyik napról a másikra megfeledkeztek a koronavírus-járványról és most az otthonaikba való bezárkózás helyett egy esetleges atomháborúra készülnek, és hajlandóak a túléléséért egy még fojtogatóbb bebörtönzést választani.

“Ami a legjobban elszomorít, hogy úgy tűnik, mintha egy iPhone megvásárlása lenne, de a menedékhely egy olyan konstrukció, amely vásárlását meg kell indokolni. Először is szükség van az önkormányzat engedélyére, majd néhány fontos paramétert be kell tartani”figyelmeztetett.

Egyébként maga a vállalkozó is azt állítja értelmetlen hisztériáról van most szó.

Mennyibe kerül egy bunker?

Egy bunker négyzetméterenként 2-3 ezer euróba kerül. A legkisebb menedékhelyek 30 és 40 négyzetméter között mozognak, de van 20 vagy 25 négyzetméteres is. A legnagyobbak viszont akár 80-100 négyzetméteresek is lehetnek. Az ügyfélnek kell döntenie, attól függően, hogy hány embert szeretne megmenteni.

“Tudok bunkert építeni a családomnak, de hogyne gondolnék a fiam barátnőjére? Ezek mind olyan kérdések, amelyeket az embernek fel kell tennie magának, ha a költséggel kell szembenéznie.”

Műszaki szempontból az óvóhely másfél méterrel a talajszint alatt épül, leginkább egy garázshoz, egy pincéhez vagy egy alagsorhoz hasonlít. Az önkormányzatnak 60 napon belül engedélyt kell adnia rá.

“A túléléshez levegőre és légkezelő rendszerekre van szükség, valamint olyan egészségügyi létesítményekre és szerkezetre, amely robbanás esetén ellenáll az oldalirányú lökésnek” – magyarázza Cavicchioli. “Akkor természetesen szükséged van tartalékokra: vízre és élelemre.”

Ha a kívülről érkező csapvíz a bombákból származó vegyi anyagokkal szennyezett, akkor nem lehet a bunkerbe bevinni. Ehhez tehát egy nagyon drága szűrőberendezésre is szükség van.

Ilyen körülmények között elgondolkodtató, hogy mennyi ideig lehet a menedékhelyen maradni. A férfi állítja, “számításaink szerint másféltől három hónapig”. Ami az eddigi kérelmezők társadalmi helyzetét illeti, többnyire középosztálybeliek. “Néhány ügyvéd, néhány radiológus, gyógyszerészeti asszisztens” – árulta el a mantovai cég vezetője.