Az évszázad találkozója zajlik a Kremlben?

A Kremlben jelenleg is zajlik a Hszi és Putyin elnökök közötti első, informális találkozó. Putyin azt mondta, hogy nyitott az Ukrajnával folytatott béketárgyalásokra és Kína közvetítői erőfeszítéseire.

„Sok közös feladatunk, célunk van” – mondta Putyin kínai kollégájának, miközben gratulált neki ahhoz, hogy újraválasztották kínai államfőnek egy harmadik ötéves ciklusra. Hszi viszont azt mondta, hogy „Oroszországnak sikerült előmozdítania a jólétet Putyin vezetése alatt”. Putyin továbbá kifejtette, hogy „meg fogjuk vitatni az Ön [Ukrajnára vonatkozó] kezdeményezését, amelyre tisztelettel tekintünk”.

„Nyitottak vagyunk az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalási folyamatra” – tette hozzá az orosz vezető.

Egy nappal korábban John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője a médiának adott interjújában kijelentette, hogy Ukrajnában „elfogadhatatlan” minden „tűzszüneti felhívás”.

„Valószínűleg Moszkva csak azzal lesz elégedett, ha Kijev teljes mértékben elismeri, hogy a Donbassz Oroszországhoz tartozik; Washington azonban éppen ezt fogja elítélni, és éppen erre fogja rávenni a Zelenszkij-kormányt, hogy ellenálljon” – jelentette ki Kirby.

Az orosz állami média szerint „Moszkva azt mondta, hogy megfontolná a javaslatot, de rámutatott több olyan tényezőre, amely az ukrajnai békés rendezés útjában áll”.

Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Moszkvába érkezett, amit Peking „békeutazásnak” nevez.

A háromnapos utazás akkor kezdődött, amikor Hszi repülőgépe leszállt a moszkvai Vnukovo repülőtéren, ahol Oroszország turizmusért, sportért, kultúráért és kommunikációért felelős miniszterelnök-helyettese, Dmitrij N. Csernyicsenko vörös szőnyeges ceremóniával és katonai fúvószenekarral köszöntötte őt. Első állomása a Kreml volt, ahol informális találkozót folytatott Putyin elnökkel.

„Nagyon örülök, hogy Vlagyimir Putyin elnök úr meghívására ismét állami látogatásra érkeztem közeli szomszédunk földjére” – mondta a kínai vezető. Hozzátette: „Kína és Oroszország jó szomszédok és megbízható partnerek, akiket hegyek és folyók kötnek össze”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak elmondta, hogy Kína 12 pontos ukrajnai béketerve lesz a napirenden. „Így vagy úgy, de a (pekingi) ukrajnai tervben felvetett kérdéseket érinteni fogják a tárgyalások során. Putyin elnök átfogó magyarázatot fog adni az orosz álláspontról.

Néhány órával azelőtt, hogy a kínai elnöki repülőgép útnak indult, mind Hszi, mind Putyin külön cikket tett közzé a kétoldalú csúcstalálkozó előzeteseiről, amelyben Hszi hangsúlyozta, hogy az ukrajnai válság lezárására irányuló kínai törekvés globális támogatást tükröz. Putyin a maga részéről azt írta, hogy „nagy reményeket fűz a közelgő tárgyalásokhoz régi jó barátjával”.

A megbeszélésekről szólva, amelyek az ukrajnai háború kitörése óta az első személyes csúcstalálkozó a kínai vezetővel, Putyin hangsúlyozta: „Nincs kétségünk afelől, hogy ezek új, erőteljes lendületet adnak kétoldalú együttműködésünknek a maga teljességében”.

A kiváló orosz-kínai kapcsolatokról már eddig is tudtunk, most azonban sok szakértő abban bízik, hogy a kínai vezető közbejárására valamiféle békekötési kísérlet mégiscsak elindul.

Putyin hivatalos levelében az Egyesült Államokról azt írta:

„Az USA politikája, amely egyszerre próbálja elrettenteni Oroszországot és Kínát, valamint mindazokat, akik nem hajlanak az amerikai diktátumhoz, egyre hevesebbé és agresszívabbá válik. A nemzetközi biztonsági és együttműködési architektúra leépül. Oroszországot közvetlen fenyegetésnek, Kínát pedig stratégiai versenytársnak bélyegzik.”

Eközben Washington is lélegzetvisszafojtva figyeli Hszi útját, azért is, mert a kínai vezető a Putyinnál tett látogatása után az ukrán elnökkel is telefonbeszélgetést fog folytatni.

A The NY Times a kínai állami média alapján megjegyzi, hogy Hszi-t „magas rangú tisztviselők, köztük Wang Yi, Kína legmagasabb rangú diplomatája, Csin Gang külügyminiszter és Cai Qi, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főhivatalának igazgatója” kísérte el Moszkvába. Ukrajna ugyanakkor felhívást intézett Oroszországhoz, hogy vonja ki minden csapatát, mondván, ez a megfelelő formula a kínai „béketerv” sikeres megvalósításához.