Brutális szenvedésen mentek keresztül Elon Musk Neuralink majmai

Egy új jelentés szerint a vitatott agyi implantátum beültetése után a kísérleti majmok brutálisan szenvedtek és később elpusztultak.

Elon Musk Neuralink nevű agyi chipes cége borzalmas károkat okozott a kísérleti majmoknak – derült ki az Orvosok Bizottsága a Felelős Orvostudományért (PCRM) csütörtökön benyújtott panaszából, amely eljutott a New York Post-hoz is. Az amerikai mezőgazdasági minisztériumhoz (USDA) benyújtott panasz a Neuralink majmokon végzett kísérleteire vonatkozik, amelyeket 2017 és 2020 között a Kaliforniai Egyetemen (University of California at Davis) végeztek.

A csoport az amerikai szövetségi állatjóléti törvény kilenc alkalommal történő megsértésével vádolja a Neuralinket és az egyetemet, megjegyezve panaszukban, hogy “sok, ha nem az összes majom rendkívüli szenvedést élt át a nem megfelelő állatgondozás és a kísérletek során alkalmazott rendkívül invazív beültetések következtében”. Az irat szerint a Neuralink implantációs eljárása “visszatérő fertőzéseket okozott az állatoknál, ami jelentősen veszélyeztette az egészségüket”.

A UC Davis Egyetemet is beperelték azért, hogy tegyen közzé több fotót, videót és információt a kísérleti majmokról, hiszen az egyetlen ilyen anyagot, amelyet nyilvánosságra hoztak, Musk cége állította össze, amely videón egy egészségesnek tűnő majom videojátékot játszik.

A majmos videón kívül Musk hallgatott a Neuralink állatkísérletek eredményeiről. Decemberben azt sugallta, hogy az embereken végzett kísérletek még idén megkezdődnek, sőt, a múlt hónapban még egy álláshirdetést is közzétett, amelyben a klinikai kísérletekhez keresett igazgatót. A projekt azonban már többször különböző akadályokba ütközött. Musk tavaly márciusban azt nyilatkozta, hogy az emberkísérletek hónapokon belül megkezdődnek, holott a Tesla-mágnás még nem lépett túl a sertéseken végzett kísérleteken sem.

Három állat elképesztő kínok között lehelte ki a lelkét

Bár nem világos, hogy a majmok által állítólag átélt szenvedés összefüggésben van-e az emberi tesztelési fázisba való belépés késedelmével, a panaszban említett trauma mértéke arra utal, hogy Musknak és kutatóinak javítaniuk kell a tervezésen, mielőtt embereken tesztelnék találmányukat.

A panaszban leírtak szerint az egyik majomnak hiányoztak a végtagjai, “valószínűleg öncsonkítás vagy más, nem részletezett trauma miatt”, és később egy ún.”végső eljárás” során megölték. Egy másik majom koponyájába lyukakat fúrtak, hogy a Neuralink elektródákat közvetlenül az agyába ültessék be. Csakhogy fertőzést kapott a szerencsétlen állat, ami miatt el kellett altatni. Egy harmadik pedig látszólag túlélte az elektródák beültetését, csakhogy elkezdett hányni. Napokkal később állítólag úgy tűnt, hogy a kimerültségtől összeesett, a valóságban azonban agyvérzést kapott és végül elpusztult.

Musk eredetileg úgy adta el a Neuralink ötletét, mint egy agyi működést fokozó implantátumot, amely segít az emberiségnek lépést tartani a mesterséges intelligencia fejlődésével.

Nemrégiben azonban visszavett ebből a retorikából, és azt mondta, hogy az elsődleges felhasználási terület a bénult és más agysérült emberek életminőségének javítása lesz.

Később azt állította, hogy a Neuralinket állítólag nagyon könnyű a felhasználó agyába ültetni, ami nagyjából egy óra alatt megvan, általános érzéstelenítés nélkül.