Burundi kiutasította a WHO-t az országból

Fokozódik a feszültség a kelet-afrikai Burundiban. A kormány kiutasította az Egészségügyi Világszervezet (WHO) helyi képviseletét az országból a koronavírus járvány közepette.

A Reuters alapján május 12-én Burundi külügyminisztériuma levélben értesítette a WHO helyi vezetőjét, Walter Kazadi Mulombo-t és három további egészségügyi szakértőt, hogy hagyják el az országot május 15-e, péntekig.

Bernard Ntahiraja, külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy a kiutasítottakat “persona non grata”-nak, azaz nem kívánatos személyeknek minősítették, de ennél részletesebb indoklást nem adott a körülményeket illetően.

A WHO aggódik a választások miatt

Burundi május 20-án országos választások elé néz, mely során a jelenlegi elnök, Pierre Nkurunziza helyére választanak utódot. A WHO a pandémia közepén megtartandó választások miatt többször is aggodalmát fejezte ki a kormány felé. A kampány miatt már eddig is sok összejövetelt tartottak az országban, ahol a mai napig semmilyen kijárási korlátozás nincs érvényben, ellentétben sok más afrikai országgal. A választások megtartásának az is lehet az oka, hogy a szakértők szerint jelenleg a legesélyesebb a hat elnöki jelölt közül éppen a Nkurunza pártja által kijelölt utód, Evariste Ndayishimiye, aki jelenleg a hadügyekért felelős politikai vezető az országban.

Valószínűleg nem pontos a fertőzöttek száma

Az ország által lejelentett fertőzési számok vélhetően nem pontosak: jelenleg 27 fertőzöttet és egy halottat tartanak nyilván a 11 milliós országban. Az afrikai járványügyi központ (Africa Centres for Disease Control and Prevention) szerint mindössze 527 tesztet végeztek, azaz sokkal több fertőzött lehet az afrikai országban az eddig jelentetteknél.

A WHO további támogatását fejezte ki

Matshidiso Moeti, a WHO afrikai regionális vezetője, a kiutasított Mulombo-t “rendkívül kompetens vezetőnek” nevezte és a sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a WHO továbbra is támogatja Burundit a koronavírus elleni küzdelemben.

Nem ez volt az első ilyen eset

A jelenlegi kormányt sok kritika érte már az alapvető emberi jogok megsértéséért. 2018-ban kiutasították az ENSZ munkatársait, akik jogsértések ügyében vizsgálódtak. A szervezet korábban azzal vádolta meg a burundi biztonsági szolgálatot és a kormánypárti milíciát, hogy csoportos nemi erőszakot, kínzást és gyilkosságot követtek el.

Kapcsolódó:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük