Buterin egy többdimenziós EIP-1559-cel állt elő a gas díjak csökkentésére

Vitalik Buterin egy új többdimenziós EIP-1559 javaslatot terjesztett elő, amelyben két olyan lehetőséget tárgyal, amelyek hatással lehetnek az Ethereum tranzakciós díjaira.

Egy új blogbejegyzésben Buterin két lehetőséget vázolt fel az általa “multidimenzionális EIP-1559”-nek nevezett fejlesztési javaslat bevezetésére. Ebben kitért az Ethereum gas díjainak alakulására a különböző erőforrások tekintetében. Külön utalt az Ethereum Virtual Machine használatára, a blokkadatokra, a tanúadatokra és az állapotméret kitöltésére. Buterin kiemelte, hogy jelenleg ezek az erőforrások “egyetlen többdimenziós erőforrásba” vannak összevonva. Szerinte az a baj, hogy a jelenlegi rendszer nem kezeli hatékonyan az Ethereum Virtual Machine különböző erőforrásainak limitjei közötti különbségeket. Buterin példaként elmagyarázta, hogy a tranzakciós adatok plusz a calldata tranzakció a blokkban lévő gas-nak csak 3%-át fogyasztja el. Hozzátette, hogy egyes blokkok 67-szer több adatot tartalmazhatnak, mint egy átlagos blokk.

Az Ethereum első embere a probléma megoldásaként két korlátra hivatkozott az Ethereum Virtual Machine-ben: a kitörési (burst) kapacitásra és a tartós (sustained) kapacitásra. Míg Buterin a burst kapacitásra úgy utalt, mint arra a kapacitásra, amelyet “csak egy vagy néhány blokkban” lehet kezelni, addig a sustained kapacitás az a kapacitás, amelyet hosszú távon kényelmesen fel lehetne használni.

A többdimenziós EIP-1559 esetében Buterin egy “burst limit” (kitörési korlát) és egy “sustained target” (fenntartási cél) bevezetését javasolta, ahol az erőforrás mennyisége egy adott blokkban nem haladná meg a burst limit-et, ugyanakkor megközelítené a sustained target-nek megfelelő átlagos hosszú távú fogyasztást. Ez lehetővé tenné, hogy minden egyes erőforráshoz különálló EIP-1559 célmeghatározási sémákat lehessen használni.

EIP-1559

Többdimenziós EIP-1559

Az EIP-1559 az Ethereum egyik legjelentősebb frissítése volt az elmúlt években. Az augusztusi London hardfork része volt, és alapdíjat vezetett be az Ethereum tranzakciókra, hogy a gas díjak kiszámíthatóbbá váljanak a hálózaton (korábban licitálási rendszert használt). Döntő fontosságú, hogy az alapdíjat is elégetik, ami szűkösebbé teszi az ETH-kínálatot. A Proof-of-Stake-re való egyesülés után az ETH potenciálisan deflációs eszközzé válhat az EIP-1559 miatt.

Buterin két lehetőséget vázolt fel a többdimenziós EIP-1559 bevezetésére. Az első opcióban az erőforrások, például a calldata és a tárolóhasználat gas árát úgy számolnák ki, hogy az egy egységnyi erőforrás alapdíját elosztanák az alapdíjjal. A másik, nehezebb opció szerint az erőforrások használatának alapdíját egy árban, például 1 weiben határoznák meg. Az első lehetőséggel ellentétben ebben az esetben nem lenne blokk gas limit, hanem az egyes erőforrásokra vonatkozó kitörési (burst) korlátok lennének. Az elsőbbségi díjak is eltérőek lennének, mivel azok egy százalékos arányon alapulnának, ahol a blokkok előállítói az alapdíj és az említett százalék szorzatának megfelelő elsőbbségi díjat kapnának.

Buterin vegyes reakciókat kapott a javaslatára. “Azt hiszem, ez egy ésszerű javaslat lenne. Bár úgy gondolom, hogy jelentős mérnöki munkaórát rá kellene szánni a megvalósítására” – nyilatkozta Oisin Kyne, az Obel Network munkatársa. Karl Floesch, az Optimism munkatársa hozzátette, hogy aggódik az “EVM visszafelé kompatibilitás” miatt, és az első opciót tartja reálisabbnak. Erre Buterin azt válaszolta, hogy egyetért azzal, hogy ez “kevésbé kockázatos változtatás” lenne.

Akárhogy is döntenek, nem valószínű, hogy a változtatás egyhamar megvalósul az Ethereum hálózaton. A hálózat jelenleg a Proof-of-Stake-re való egyesülésre készül, ami az eddigi legjelentősebb frissítés lesz. A tervek szerint ez valamikor az év első felében fog megtörténni; a Kintsugi teszthálózat már most is él. Ezt követően a sharding következik, így még eltarthat egy ideig, amíg az EIP-1559 további módosításai sorra kerülhetnek.