Egy olasz bíróság kimondta: jogellenesek voltak a COVID miatti lezárások
Október 6-án a frosinonei bíróság jogellenesnek nyilvánította a Covid-19 miatt hozott korlátozó intézkedéseket, illetve az azokat megszegő állampolgárok pénzbírságait. Az olasz bírák úgy fogalmaztak, hogy “a személyes szabadság nem korlátozható”.
A Luigi Petraccone bíró által aláírt, 2022. évi 842. sz. ítélet szerint “egy olyan jog sérthetetlenségét, mint a szabad mozgás”, nem lehet korlátozni. A bíró azzal érvelt, hogy az ilyen jellegű korlátozó intézkedéseket “még akkor is alkotmányellenesnek kell tekinteni, ha azokat egy ugyancsak sérthetetlen jog, például a közegészségügy védelme érdekében hoztak”.
Az ítélet azt vonja maga után, hogy a Giuseppe Conte akkori kormánya által a vírus terjedésének korlátozása érdekében elrendelt zárlatok során megbírságolt személyek jogosan fellebbezhetnek a kapott pénzbírságaik miatt és valószínűséggel nekik adnak majd a bíróságok igazat. Nemcsak a szabad mozgás korlátozását célzó intézkedések jogszerűségét kérdőjelezi meg a bíróság, hanem a később elfogadott kötelező oltásokat és a green passt is.
A bírósági eljárást egy frosinonei lakás indította, aki még 2020 húsvétján akarta elhagyni a házát, de a 2020. március 9-én aláírt rendelet értelmében a rendőrség megállította a gépkocsijával.
“Bevásárolni mentem” – mondta a férfi, aki az önkormányzattól kapott száz eurós utalványát akarta elkölteni egy szupermarketben, amit ugyanez az önkormányzat jelölt ki neki. A rendőrök nem hittek neki, és 400 euróra bírságolták.
A megbírságolt polgár ezután megtámadta az intézkedést, és a békebíró már 2020 júliusában neki adott igazat. Válaszul a prefektúra fellebbezett, azt állítva, hogy a békebíró önkényesen nem alkalmazta a COVID miatti lezárásokra vonatkozó dekrétumot, ami nem tartozott a hatáskörébe.
A frosinonei bíróság első fokon rámutatott arra, hogy a Conte-kormány által hozott rendelet nem rendelkezik törvényi erővel, és ezért nem helyettesítheti azt. Ilyen szabadságkorlátozó rendelkezések csak “háború vagy természeti katasztrófa esetén, meghatározott időtartamra” adhatók ki. Az egészségügyi kockázatot jelentő helyzetekre tehát nincsenek meg a jogszabályi előfeltételek.
A bíróság továbbá megállapította, hogy csak azért nem büntethetnek meg valakit, mert a korlátozások idején elhagyta az otthonát, mert például élelmiszert vásárolt.
“Már harminc emberem van” – mondta a frosinonei férfit védő ügyvéd – “akik készek kártérítési kérelmet benyújtani, amiért nem mehettek dolgozni oltás vagy green pass nélkül.”
Az ügyfele által megnyert per tehát nem biztos, hogy az egyetlen Olaszországban.