Elindult Olaszország koronavírus nyomkövető alkalmazása

Tegnap elindult az Immuni, Olaszország koronavírus nyomkövető applikációja. Az egyelőre 4 tartományban elérhető alkalmazásnak több gyenge pontja van. Az idősek letöltik, a fiataloknak eszük ágába sincs.

Június 8-án Olaszország 4 tartományában (Abruzzo, Liguria, Marche és Puglia) elindult az az állam által rendelt alkalmazás, mely a felhasználó mobiltelefonjára figyelmeztetést küld, ha az koronavírusos személlyel találkozott. Bár az alkalmazást már 2 millióan töltötték le, a 60 milliós országban ez kevésnek mondható. A hatóságok szerint a lakosság legalább 60%-ának használnia kellene ahhoz, hogy valóban hatékony legyen, és jól nyomon lehessen követni a fertőzött személyeket.

Egy friss felmérésből viszont az derül ki, hogy az olaszok 30%-a egyáltalán nem akarja letölteni a mobiltelefonjára. További 30% pedig még nem döntötte el, hogy mit is kezd a lehetőséggel. A lakosság mindössze 40%-a vallotta azt, hogyha minden tartományban elérhető lesz, akkor letölti az alkalmazást, ezek a személyek viszont többnyire idősek. A fiatalok rendkívül szkeptikusak az applikációt illetően ugyanis azt gondolják, hogy ezek után minden lépésüket követné az állam. Bár az olasz kormány azt állítja, hogy az adatokat csak és kizárólag az egészségügyi minisztérium kezeli, és azokat törli 2020. december 31-én, a fiatalabb generációt nem sikerült meggyőzni.

Paola Pisano, innovációs miniszter úgy fogalmazott, hogy “az alkalmazás arra való, hogy értesítse a polgárokat arról, ha a koronavírus fertőzés veszélyének vannak kitéve. Természetesen a magánélet tiszteletben tartásával fejlesztették ki, amely így garantálja az anonimitást, ingyenes ,és nem ellenőrzi a mobiltelefon földrajzi helyzetét (Bluetooth-ot használ helymeghatározás helyett). Az javasoljuk, hogy töltse le mindenki, hiszen így biztonságosan tud közlekedni. Megvédhetjük magunkat és megakadályozhatjuk a járvány újbóli terjedését.”

Óriási problémákat okozhat a cégeknél

Az egészségügyi minisztérium meg van győződve az alkalmazás sikerességéről, az olasz vállalatok azonban nehéz helyzetbe kerülhetnek az applikáció miatt. Az Immuni értesíti a felhasználót, ha x. napon koronavírussal fertőzött személlyel kerülhetett kapcsolatba. Ilyen esetben azonban a munkavállalónak otthonában kell maradnia, és jelentenie kell azt a munkaadónak. Ha nem értesíti erről a munkáltatót és bemegy dolgozni, fegyelmi eljárást indíthatnak ellene, és akár büntetőjogi következményekkel is számolnia kell. A felhasználónak telefonon jelentkeznie kell a háziorvosánál, vagy a területileg illetékes COVID zöldszámon, és kérnie kell a koronavírus tesztet. A teszt eredményének megérkezéséig pedig házi karanténban kell maradnia. A munkáltató biztonsági okokból leállíthatja a termelést addig, míg ki nem derül, hogy a dolgozó pozitív-e vagy sem.

Ezzel rengeteg pénzt és időt pazarolhatnak el a cégek, hiszen sokszor napokba telik mire valaki megkapja a teszt eredményét. Az alkalmazás ráadásul nem azt jelzi, hogy a felhasználó valóban megfertőződött-e, hanem csak azt, hogy olyan emberrel találkozhatott, aki pozitív, tehát nincs bizonyíték arra, hogy valóban elkapta a koronavírust. Mivel Olaszországban a tengerpartot kivéve mindenhol kötelező a maszk, a távolságtartás, és az üzletekben a gumikesztyű használata, így drasztikusan lecsökkenthető a megfertőződés lehetősége. Most sokan azt kérik, hogy a tesztelési folyamatot gyorsítsák fel, hiszen így a vállalatoknak nem kellene több napra leállniuk.

Azt még nem tudni, hogy az alkalmazás mennyire válik be, hiszen Olaszországban drámain visszaesett a fertőzöttek száma. Kevesen töltik le az applikációt, kevés pozitív eset van, így rengetegen kételkednek a kezdeményezés hasznosságában. Június 15-én már az egész országban letölthető lesz Androidra és iOS-ra.