Eljött a környezetbarát alternatív tojásfehérje por ideje

A tojásfehérje por egy rendkívül széles körben használt összetevő az ételekben. A friss tojás fehérjéjéből készítik porlasztószárítás útján. Ennek megfelelően rengeteg tyúkra van szükség rengeteg farmon, hogy az igényeket ki tudják elégíteni, legyen szó akár a tojásfehérjéről, akár a csirkehúsról és így tovább. Ennyi tyúk és csirke óriási mennyiségű táplálékot igényel és rengeteg hulladékot is termelnek a tojásfehérje por előállítása során.

Új alternatíva a tojásfehérje por helyett: egy gomba

Most azonban úgy tűnik, hogy egy sokkal környezetkímélőbb és állatbarátabb alternatíva is érkezik, legalább erről tanúskodik egy tanulmány a Nature Food magazinban. A Helsinki Egyetem és a VTT Kutatóközpont közös munkájában a tudósok genetikailag módosítani tudták a Trichoderma reesei nevet viselő fonalas gombát. Így a gomba ovalbumint fog tudni előállítani, ami a tojásfehérje porban lévő fehérje mennyiségének több mint felét teszi ki. A folyamat alapvetően itt is a csirkéktől/tyúkoktól indult, hiszen először izolálták azt a gént, ami az ovalbumin termeléséért felelős. Ezt aztán a gombába fecskendezték, begyűjtötték az előállított ovalbumint, majd a koncentrátumot kiszárítással porrá alakították.

Gomba

A teszt után a por a legtöbb olyan tulajdonságot mutatta, amit a normál tojásfehérje por is, azaz például fel lehetett verni. A tanulmány szerint ezzel a módszerrel a tyúkok és csirkék neveléséhez szükséges földterület mennyisége 90%-kal csökkenthető. Az üvegházhatást okozó gázok termelődése a folyamat során akár 55%-kal is csökkenhet. Még további kutatásokra van szükség annak becsléséhez, hogy mennyi energiára lesz majd szükség a folyamathoz. De a tudósok szerint jelentősen kevesebbre, mint a jelenlegi előállítási módszerhez. Ráadásul ha megfelelő energiaforrást használnak, akkor az üvegházhatást okozó gázok termelése akár 72%-kal is csökkenhet. A kérdés, hogy ez mikor lehet majd valóság és milyen módon érinti majd az elszabadult élelmiszerárakat.