Így szorítaná vissza az ENSZ az álhíreket és a gyűlöletbeszédet

2024.11.09.
Olvasási idő: 2 perc

Az ENSZ nemrégiben újabb lépéseket tett a gyűlöletbeszéd és az álhírek elleni küzdelem jegyében, ami nagy vitákat váltott ki a nemzetközi közösségben.

A testület két új határozatot fogadott el, amelyek egyike az ENSZ Globális Kommunikációs Osztályának együttműködését szorgalmazza a hagyományos és új médiával a gyűlöletbeszéd visszaszorítására. A másik határozat pedig az ENSZ „Közös menetrendünk” programját támogatja, amely többek között a digitális azonosítók banki fiókokhoz való kapcsolását tűzte ki célul.

Digitális azonosítók és szélesebb cenzúra készülőben

Az ENSZ negyedik bizottsága (különleges politikai és dekolonizációs ügyek) által elfogadott javaslatok célja a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG), a Globális Digitális Paktum és a Jövő Paktuma előmozdítása. A kezdeményezés támogatja a digitális azonosítók bevezetését, valamint a cenzúra és a megfigyelés megerősítését, amit számos befolyásos ország is támogat. Az ENSZ ezzel egy globális rendszert kíván létrehozni, amely egységesen kezeli az állampolgárok adatait és hatékonyabban küzd a félretájékoztatás ellen.

Számos ország képviselője támogatja a bővített cenzúrát az ENSZ égisze alatt. Az olasz delegált a mesterséges intelligencia (AI) használatát is javasolta a félretájékoztatás elleni harcban. Az Egyesült Királyság képviselője hangsúlyozta az ország elkötelezettségét a Jövő Paktuma mellett, és kiemelte a brit „Online Biztonsági Törvényt,” amely kötelezi a vállalatokat arra, hogy távolítsák el az illegális vagy mesterséges intelligencia által létrehozott káros tartalmakat.

Az Európai Unió is támogatja az új irányvonalat, különös hangsúlyt fektetve az orosz dezinformáció elleni küzdelemre. Emellett az olyan országok, mint Salvador, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika és Malajzia szintén az ENSZ határozottabb fellépése mellett állnak a félretájékoztatás visszaszorítása érdekében.

Ellenvélemények és aggályok

Bár a javaslatok széles körű támogatást kaptak, nem minden ország értett egyet velük. Argentína például aggályát fejezte ki amiatt, hogy a „gyűlöletbeszéd” fogalmát könnyen félre lehet értelmezni és eszközként használhatják a szabad véleménynyilvánítás elnyomására. Ennek következtében az argentin képviselő visszavonta támogatását a dokumentum azon részeihez, amelyek a gyűlöletbeszédről és a 2030-as Fenntartható Fejlődési Agendáról szólnak.

Összefoglaló

Az ENSZ új határozatai a digitális azonosítók, cenzúra és megfigyelés alkalmazását szorgalmazzák, különösen a gyűlöletbeszéd és félretájékoztatás visszaszorítása érdekében. Bár számos ország támogatja ezeket az irányelveket, néhány ország, mint például Argentína, tart attól, hogy a túlzott cenzúra a szabad véleménynyilvánítást veszélyeztetheti.

Érdekelhet még: Az Instagram mesterséges intelligenciával figyeli a kamaszok életkorát

balu

A Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetemen jogi karán tanultam, majd egy fullstack szoftverfejlesztői kurzust is elvégeztem, amely megalapozta a technológiai tudásomat. 2022 óta foglalkozom részletesebben kriptovalutákkal és NFT-kkel. 2024 áprilisa óta a BitcoinBázis szerzőjeként kriptókról és a legújabb blockchain-megoldásokról írok, emellett az offtopik.hu-n általános technológiai, tudományos és gaming témákban publikálok, hogy olvasóim mindkét felületen naprakész, megbízható tartalmakhoz férjenek hozzá.

Legfrissebb hírek

technológia

Rejtett kütyük, amikről nem is tudtad, hogy léteznek

A modern technológia világában hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a jelen képes bonyolult megoldásokat produkálni, pedig a történelem tele van lenyűgöző, gyakran bizarr szerkezetekkel, amelyeket koruk zsenijei terveztek. A 19. és
műanyag

Mit iszol az üvegből valójában?

Sokan úgy gondolják, hogy az üvegpalack a legegészségesebb választás, ha csomagolt italról van szó. Környezetbarát, nem oldódik bele semmi, és még elegáns is. De egy friss francia kutatás most alaposan megkérdőjelezi ezt
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél