Észak-Korea hercegnője: vajon ki tűnt fel a vezér mellett?

Egy korábban nem látott kislány tűnt fel Kim Dzsong Un észak-koreai vezető odalán egy nyilvános eseményen. Azonnal elindultak a találgatások, hogy ki lehet az, mikor köztudott, hogy a vezér nem igazán mutatkozik még a feleségével sem. 

Kim Dzsong Un nemrég nyilvánosság elé lépett egy kislánnyal, akiről kiderült, hogy a lánya. A rakétatudósokkal együtt sétáló gyermeket az észak-koreai média csak apja “legkedvesebb” vagy “drága” gyermekének nevezett, aki még csak 10 éves, de fotói máris elmélyítik a vitát arról, hogy vajon utódjának készítik-e elő.

A lányt, aki feltehetően Kim második, 9 vagy 10 éves Ju Ae nevű gyermeke, először november végén mutatták meg a külvilágnak az állami média fotóin, amelyeken az északi interkontinentális ballisztikus rakéta előző napi indítását figyelte szüleivel és más idősebb tisztviselőkkel együtt. A kislányt Kimmel kézen fogva mutatták, amint egy kilövő teherautóra rakott hatalmas rakéta mellett sétálnak el, és figyelik a felszálló fegyvert.

Pár nappal később a hivatalos északi Koreai Központi Hírügynökség másodszor is megemlítette a lányt, mondván, hogy Kim és ő csoportképeket készítettek tudósokkal, tisztviselőkkel és másokkal, akik részt vettek a Hwasong-17 ICBM tesztindításában.

“Ez mindenképpen feltűnő. Az a fénykép, amelyen Kim Ju Ae az apja mellett áll, miközben a legutóbbi ICBM-indításban részt vevő technikusok és tudósok ünneplik, alátámasztja azt az elképzelést, hogy ez a kezdete annak, hogy őt potenciális utódként pozicionálják” – mondta Ankit Panda, a Carnegie Endowment for International Peace szakértője.

“Az állami média, amely kiemeli apja szeretetét iránta, szerintem ezt még inkább alátámasztja. A gyermek első nyilvános szereplése a stratégiai nukleáris fegyverekkel – Észak-Korea nemzetvédelmi képességeinek koronaékszereivel – összefüggésben történt. Ez nem tűnik számomra véletlennek” – tette hozzá Panda.

Az első nyilvános szereplése után a dél-koreai kémszolgálat közölte a törvényhozókkal, hogy értékelése szerint a képen látható lány Kim második gyermeke, aki körülbelül 10 éves lehet, és Ju Ae-nek hívják. A Nemzeti Hírszerző Szolgálat szerint a lány külseje egyezik azokkal az információkkal, amelyek szerint magasabb és nagyobb, mint más hasonló korú lányok. Azt is elmondta, hogy a lány leleplezése Kim azon elhatározását tükrözi, hogy az Egyesült Államokkal szembeni patthelyzetben meg akarja védeni Észak-Korea jövő generációinak biztonságát.

Ha van fia, miért nem őt mutatta meg a nyilvánosságnak?

A dél-koreai média korábban azt találgatta, hogy Kimnek három gyermeke van – 2010-ben, 2013-ban és 2017-ben született -, és hogy az első gyermek egy fiú, míg a harmadik egy lány. A leleplezett lány nagy valószínűséggel az a gyermek lehet, akit a visszavonult NBA-sztár Dennis Rodman látott 2013-as phenjani útja során. Az akkori látogatás után Rodman a The Guardian című brit lapnak elmondta, hogy ő és Kim “pihentető időt töltöttek a tengerparton” a vezető családjával, és hogy a kezében tartotta Kim Ju Ae nevű kislányát.

Észak-Korea nem tett említést Kim állítólagos két másik gyermekéről. De az a feltételezés, hogy a legidősebb gyermeke egy fiú, egyes szakértőket arra késztetett, hogy megkérdőjelezzék, hogyan lehet egy lány Kim utódja, tekintve az észak-koreai társadalom mélyen férfias, patriarchális jellegét. Kim harmadik generációs tagja annak a családnak, amely több mint hét évtizede irányítja Észak-Koreát, és apja, illetve nagyapja egymás után kormányozta az országot, mielőtt ő 2011 végén megörökölte a hatalmat.

“Úgy tudjuk, hogy Kimnek három gyermeke van, köztük valószínűleg egy fiú. Ha ez igaz, akkor még nem derült ki, hogy ki lesz az örökös. Ju Ae valóban Kim legértékesebbje, az utódlás szempontjából?” – mondta Soo Kim, a kaliforniai székhelyű RAND Corporation biztonsági elemzője. “Szerintem még túl korai lenne bármilyen következtetést levonni”.

Szerinte Kim Dzsong Un úgy gondolhatja, hogy lánya leleplezése hatékony figyelemelterelés, miközben Washingtont, Szöult és másokat arra próbál késztetni, hogy éljenek együtt az észak-koreai nukleáris fenyegetéssel, mivel “úgy tűnik, hogy Ju Ae látványossága háttérbe szorítja az észak-koreai nukleáris és rakétafenyegetés fokozódó súlyosságát”. Hozzátette, hogy Kim Dzsong Un a lánya felvonultatásával talán azt is el akarja mondani népének, hogy az atomfegyverek jelentik az ország jövőjének egyetlen garanciáját.

Az állami média által közzétett megjegyzéseiben Kim a Hwasong-17-est “a világ legerősebb stratégiai fegyverének” nevezte, és azt mondta, hogy országa végső célja “a világ legerősebb stratégiai erejének” birtoklása.

Lánya válthatja?

“Kim talán azt jelzi az észak-koreai elitnek, hogy mentorálja a lányát a vezetői szerepre” – vélekedett Leif-Eric Easley, a szöuli Ewha Egyetem professzora.

A dél-koreai Sejong Intézet magánintézményének elemzője, Cseong Seong-Chang szerint Kim Dzsong Un nem teheti utódjává a fiát, ha úgy gondolja, hogy annak nincs vezetői képessége. Cheong szerint Kim talán megelőzi az esetleges visszatetszést, amiért lányát választotta negyedik generációs vezetőnek, ezért valószínűleg azért hozta el a lányát a sikeres ICBM-indítási eseményre, hogy a vele szembeni közvélemény lojalitását zökkenőmentesen átvihesse a lányára.

“Ha egy királynak sok gyermeke van, természetes, hogy a legkedvesebb gyermekét teszi meg utódjának” – jelentette ki Cheong. “Kim Ju Ae várhatóan időnként megjelenik Kim Dzsong Un nyilvános rendezvényein, és utódlási tréningen vesz részt.”

A fiatal Ju Ae leleplezése óriási meglepetésként érte a külföldi szakértőket, mivel Kim Dzsong Un és apja, Kim Dzsong Il is csak felnőtté válásuk után kerültek először említésre az állami média tudósításaiban. Többen azt feltételezik, hogy a vezérnek súlyos egészségügyi problémái lehetnek, ezért már idejében elkezdi kiképezni a lányát, hogy ő lépjen a helyébe, ne pedig a sokat vitatott lánytestvére.