Ez történik, ha egy ország nem bízik a saját pénzében
A dollár nélküli világ akadozik Afrikában, mert a polgárok nem bíznak nemzeti valutájukban.
Annak ellenére, hogy az afrikai vezetők világosan megfogalmazták a dollár nélküli gazdaság szükségességét, a valóságban jelentős kihívások vannak. A mindennapi gyakorlat alapvető megváltoztatása nélkül továbbra is küzdelem marad a polgárok meggyőzése.
Senki nem akarja a nemzeti valutákat használni a dollár helyett.
A probléma lényege a bizalom eróziójában rejlik. A központi bankok túlzottan sok pénzt nyomtatnak az adósságok és egyéb kötelezettségek teljesítésére. Ez pedig a valuták leértékeléséhez vezet.
De-Dollarizáció: csak szemfényvesztés az egész
2023-ban, a felfokozott dollárellenes hangulat idején, William Ruto kenyai elnök megkérdőjelezte az amerikai dollár felhasználásának szükségességét a Kenya és Dzsibuti közötti kereskedelemben. Hiszen mindkét ország rendelkezik saját valutával, miért kéne a dollárt használni?
Ruto megjegyzései sokaknál betaláltak, különösen délen, nem is ő volt az első, aki kiemelte ezt az ellentmondást. A dollárosítással kapcsolatban régóta tartó viták ellenére ez a téma soha nem kapott elég politikai lendületet a status quo megkérdőjelezéséhez.
Az amerikai dollár dominanciája általánosan elfogadott volt mindaddig, amíg az Egyesült Államok nem használta fel arra, hogy szankcionálja Oroszországot az Ukrajna elleni inváziója után. Ez a lépés elindította a felismerést más nemzetek körében: a dollár akár potenciális politikai fegyverré is alakulhat. Így megjelent azonnal az igény az újabb alternatívák iránt. A BRICS-blokktól már 2023 végén azt várták új valutát vezet majd be, ami a dollár riválisa lehet.
Azonban a BRICS-valutára vonatkozó egyértelmű ütemterv hiánya és a blokk vonakodása az új valuta bevezetésétől jelentős visszaesést jelentetta kezdeményezésben. Ennek eredményeként sok nemzet, amely kezdetben alig várta, hogy csatlakozzon a BRICS-hez, újragondolta álláspontját. Továbbra is olyan Bretton Woods-i intézményekre támaszkodik rengeteg ország, mint a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Ami egyben azt jelenti, hogy ragaszkodnak az Egyesült Államok által uralt pénzügyi rendszerekhez – a dollárhoz.
A dollár nélküli világ kihívásai
Egy új valuta létrehozása az amerikai dollár alternatívájaként ijesztő feladat. A dollár tartós dominanciája kevésbé az Egyesült Államok lépéseiről, sokkal inkább a alternatívák hiányosságairól szól. A sok afrikai országban tapasztalható magas infláció aláássa a helyi valutákba vetett bizalmat, így az amerikai dollár sokkal vonzóbbá válik.
Afrikában az elterjedt dollárosodás azért következik be, mert a polgárok inkább amerikai dollárban kötnek tranzakciókat. Nem pedig az instabil helyi valutáikat használják erre. A zöldhasú nem csak a globális elismertsége miatt kedvelt, hanem az értékmegőrző képessége miatt is. Ezt sok hazai valuta nem tudja biztosítani.
Ha egy nemzeti valuta nem tartja meg értékét, a közbizalom alábbhagy. Ez pedig elutasításhoz vezet. A bizalomhiány gyakran abból fakad, hogy a központi bankok túlzott mértékű pénzt nyomtatnak az adósságok rendezésére, ami miatt elszabadul az infláció. Ez a forgatókönyv Afrikában többször is lezajlott, devizaválságot okozva több országban és egyben megerősítve a dollár pozícióját.
A helyi valuta problémája
A probléma megoldása érdekében néhány afrikai vezető, köztük Ruto elnök, arra ösztönözte a kereskedőket, hogy használják a helyi valutákat. Több afrikai ország megkísérelte akár be is tiltani a külföldi devizahasználatot a belföldi tranzakciókban. Ez azonban csak korlátozott sikerrel járt. Ezek a tilalmak gyakran az informális szektorba szorítják a kereskedelmet, tovább károsítva a helyi gazdaságokat. Az olyan országoknak, mint Etiópia, amelyek kezdetben a BRICS által támogatott alternatíva hívei voltak, fel kellett hagyniuk az ilyen megközelítéssel.
Amíg az afrikai nemzetek nem tudják hatékonyabban kezelni valutáikat, az amerikai dollárt továbbra is megbízható értéktárolónak tekintik. A kereskedők a dollár-alapú tranzakciókat részesítik előnyben, hogy elkerüljék a helyi valuták volatilitását. Következésképpen a dollárfüggőség csökkentésére irányuló küzdelem továbbra is fennmarad, ami megnehezíti az afrikai országok gazdaságának irányítását.
Összefoglalva, Afrikában a dollár nélküli világ felé vezető út tele van olyan kihívásokkal, amelyek a rossz gazdálkodásban és a nemzeti valuták iránti bizalmatlanságban gyökereznek. Az érdemi előrelépés érdekében az afrikai vezetőknek először stabilizálniuk kell valutáikat, hogy helyreállítsák állampolgáraik bizalmát.