A világ legismertebb youtubere, MrBeast kriptós csalásokban vehet részt?
MrBeast a legtöbb feliratkozóval rendelkező youtuber és az egyik legismertebb influenszer a világon. TikTok fiókját is bőven 100 millió feletti számban követik, a cikk írásakor pedig 327 millió feliratkozója van a YouTube-on. Többféle csatornát is üzemeltet és ismert a hihetetlenül extravagáns nyereményjátékairól és azokról a nehéz feladatokról, amelyeket megpróbál végrehajtani. Ennek megfelelően bármit is tesz, azonnal ott van a hírekben és a különféle közösségi oldalakon. Jelen pillanatban is többféle botrányban érintett és különféle jogi eljárások folynak ellene, ráadásul nemrégiben megvádolták kriptós csalásban való részvétellel is.
Októberben például komoly támadások érték a Lunchable termékek vetélytársaként általa indított Lunchly termékek miatt, mert azt állították róluk, hogy penészes sajt is került az uzsonnásdobozokba. Az ügyben még az FBI is vizsgálódni kezdett. És erre jött az a vád, amely szerint kriptocsalásokban is közreműködhetett az influenszer. MrBeast ugyanis már számos kriptovalutát népszerűsített, növelve azok keresletét a követői körében. Érdekes módon néhány elemző rámutatott, hogy gyakran nagy mennyiséget adott el ezekből a tokenekből, amikor az árfolyam magasra emelkedett, ami közrejátszott az árfolyam bedőlésében is. Ezt nevezik pump-and-dump átverésnek, amikor valaki szándékosan felpörget egy tokent, mielőtt az összes tokenjét eladja. Ez a fajta manipuláció aztán a végén súlyos veszteségeket okoz másoknak.
MrBeast vajon szándékosan vehet részt kriptós csalásokban?
Akkor lett igazán felkapott a téma, amikor más ismerte youtuberek, Rosana Pansino és DogPacks404 beszéltek MrBeast kriptós tevékenységéről.
Aztán a vizsgálódások érdekes módon valóban találtak némi kapcsolatot MrBeast és különböző pump-and-dump csalási esetek között, ami mindenkit sokkolt. A loock.io elemzése feltárta, hogy a YouTuber több mint 23 millió dollárt keresett az ilyen állítólagos átverésekben érintett 50 kriptotárcájával.
Az elemzők feltárták, hogy MrBeast az előértékesítési időszakban nagymértékben fektetett be különféle tokenekbe és állítólag a befolyását arra használta, hogy pumpálja az árakat, mielőtt végül mindent eladott volna. A fentebb említett loock.io elemzés mintegy 50 MrBeasthez köthető tárcát és számos, csalásokkal összefüggésbe hozott kriptotokent is megemlített. Egy konkrét kriptovaluta, a SuperVerse (SUPER) kiemelkedett mind közül, mivel MrBeast, LazarBeam, KSI és GaryBEE népszerűsítették a tokent a csatornáikon, és hatalmas profitra tettek szert. A token előértékesítési értéke 0,02 dollár volt, de a youtuberek támogatása 1 dollárra emelte az értékét, ami azonban a többi befektetőnek nem jelentett nyereséget. Legtöbbjük ugyanis visszakapta az eredeti befektetését, miután az alkotók problémák jelentettek a számláikkal – hamisan.
Az influenszerek azonban továbbra is birtokolták a tokenekt, és eladták azokat, több mint 10 millió dollár nyereséget összehozva. Összességében tehát innen az állítás, hogy MrBeast átverte az embereket, miután a befolyását felhasználva emelte meg ezen token árát is. Mert a láncon megfigyelhető aktivitás az aktív részvételét mutatta más tokenekkel, például az EthernityChain (ERN), az AIOZ, a Refinable (FINE) coinjaival kapcsolatban. Összességében MrBeast 2021 óta 23 millió dollárt keresett ilyen kriptós promóciókkal. Nem teljesen bizonyított azonban, hogy az influenszer szándékosan vett részt ezekben a projektben vagy csak véletlenül keveredett bele az ügyekbe a népszerűsége okán. A teljes loock.io elemzés itt olvasható.