Furcsa maradványokat találtak az óceán fenekén

Egy szenzációs felfedezésből kiderült, hogy valami hihetetlen élőlény úszkált az óceán fenekén, amiről nem is gondoltuk volna, hogy létezett.

Ha azt hiszed, hogy tisztában vagy a földi evolúció történetének minden egyes lépésével, akkor tévedsz: minden egyes faj életútját napról napra izgalmas új felfedezések írják át. Nemrégiben új fajok maradványait találták meg az óceán mélyén – ez a szenzációs lelet megkérdőjelezi mindazokat a változásokat, amelyeken a mélység élőlényei az évezredek során keresztülmentek.

A felfedezés során nem kevesebb, mint 750 hihetetlen leletet tártak fel, amelyek csaknem 6 kilométer mélyen feküdtek a mélység sötétjében. A leglenyűgözőbb az, hogy ezek közül néhány maradvány elképesztően jó állapotban maradt meg.

Új fajok felfedezése az óceánfenéken

Az Ausztrál Nemzeti Tudományos Ügynökség (CSIRO) kutatói alapvetően a biológiai sokféleség felmérésében vettek részt, amely a Cocos-szigetek partainál zajlott, az ausztrál vizek 45%-át lefedő és védő tengeri természetvédelmi területen. A kutatások elvégzéséhez a tudósok hálókat vetettek ki a vízbe, hogy mintát vegyenek a különböző állatfajokból.

Néhány ilyen háló felhúzása közben azonban valami furcsa dolog történt. Korábban soha nem látott leleteket találtak, amelyek első pillantásra homokos üledékeknek tűntek, megjelenésük azonban szokatlan volt. Ezért a tudósok fogták őket, a lehető legalaposabban megtisztították, és a kutatóhajókon lévő kevés műszerrel kielemezték őket. Meglepetésükre új, eddig soha nem látott fajok fogaira bukkantak.

Fogak és furcsa csontok

Több mint 750 fogat találtak, amelyek kiváló állapotban maradtak fenn, és úgy tűnik, hogy olyan ragadozó fajokhoz tartoznak, amelyeket korábban soha nem azonosítottak. A legérdekesebb az, hogy Glen Moore régész (aki az expedíciót és a kutatást vezette) szerint a talált fogak vízi állatok, konkrétan cápák, ősi és modern állatok keverékei: a fogak között ugyanis úgy tűnik, hogy a megalodon és legközelebbi ősei is megtalálhatók.

Néhány furcsa csontot is találtak, amelyeket valószínűleg az idő és a víz deformált. A kutatók szerint a maradványok együttesen egy 450 millió évvel ezelőtti és napjainkig tartó evolúciós keresztmetszetet képviselnek.

A felfedezés tehát akár át is írhatja a tengeri élőlények evolúciós történetét, és a mostani leletek segíthet abban, hogy megértsük hogyan jutott a Föld és lakói a jelenlegi állapotukba. Úgy tűnik, hogy az óceánfenéken élő új fajok a megalodonban és a megalodonból fejlődtek ki.

Ez azt jelentheti, hogy a mélységben még mindig mozog valami hatalmas, még a ma ismert legnagyobb cápánál, a nagy fehér cápánál is hatalmasabb. De vannak megfejthetetlen rejtélyek is: nem világos, hogy miért került egy helyre ennyi maradvány, amelyek ráadásul ilyen hosszú történelmi időszakot ölelnek fel. Ez a “víz alatti temető” tehát rengeteg érdekességet rejtegethet még.