Globális vakcinaútlevél bevezetését tervezi a WHO

Hamarosan ülésezni fog az Egészségügyi Világszervezet, a találkozón pedig többek között azt is megvitatják majd a tagállamok, hogy bevezetésre kerüljön-e egy minden országban elfogadott, egységes vakcinaútlevél.

Az elmúlt két évben egyre több országban váltak kötelezővé a különböző vakcinaútlevelek és védettségi igazolványok. A különböző országokban viszont eltérő előírások vonatkoznak a védőoltások igazolására, ami azt jelenti, hogy az egyik országban elfogadott igazolványt nem biztos, hogy a másikban is el fogják fogadni. A WHO most ezt a problémát szeretné kiküszöbölni egy minden országban elfogadott, egységes vakcinaútlevél bevezetésével.

A világon bárhol ellenőrizhető lenne az oltottság

Brain Anderson, a Vaccination Credential Institute (VCI) társalapítója elmondta, hogy a szervezet egyfajta „bizalmi keretrendszert” hozna létre, amely lehetővé tenné a beoltottság ellenőrzését bárhol a világon. A VCI áll amögött a SMART Health Cards projekt mögött, amelynek a szabványát széles körben elfogadták az Egyesült Államokban, és amely gyakorlatilag világszerte az oltási igazolványok szabványává vált.

Érdekes módon egyébként majdnem egy éve a WHO még kifejezetten ellenezte egy ilyen globális oltási igazolvány létrehozását, a szervezet egyik szóvivője tavaly áprilisban azt mondta, hogy egy ilyen útlevél „hátrányos helyzetbe hozza azokat, akik ilyen vagy olyan okokból nem kapták meg az oltást.”

Azt egyelőre nem tudni, hogy az Egyesült Államok támogatni fogja-e a kezdeményezést, figyelembe véve, hogy még központi oltási adatbázisa sincs, és hogy a szabadságjogokat tiszteletben tartó országként már korábban is ellenezte a vakcinaútlevél bevezetését.

A WHO konkrétumokat egyelőre nem említett, de a szervezet szóvivője szerint hamarosan további részleteket közölnek majd a nemzetközi vakcinaútlevéllel kapcsolatban.