Hogyan építsünk tengeralattjárót házilag

Hazánkban is egyre elterjedtebb a távirányítós modellek, más néven RC modellek építése. A legtöbben, akik ezt a hobbit űzik, leginkább drónokat és autókat építenek, de miért ne próbálkozhatnánk meg egy tengeralattjáró építésével? Így tett DIY Perks is, aki az alábbi videóban magyarázza el, hogyan is kell egy ilyen szerkezetet megépíteni.

A modell mechanizmusa lenyűgöző, elöl és hátul is van egy-egy fecskendőszerű vízpumpája, amelyeknek a süllyedésben és az emelkedésben van szerepe. A dugattyúk 3D-nyomtatással készültek és egy csavaron mozognak. A tengeralattjáró meghajtásáért két nagy nyomatékú motor felel, az energiát pedig néhány akrilkorongra rögzített elem biztosítja. Ahogyan a videóban is látható, ez nem egy kis méretű szerkezet, a fürdőkádunkban biztosan nem tudjuk kipróbálni – és talán még a medencénkben sem, hacsak nem egy nagy medencéről van szó.

Természetesen alapfeltétel, hogy minden alkatrésznek vízállónak kell lennie. Ahelyett, hogy a youtuber megpróbálta volna vízállóvá tenni a hálózati kapcsolót, DIY Perks inkább egy úgynevezett reed-kapcsolót használt, így egy mágnes segítségével tudja bekapcsolni a tengeralattjárót. Nem egy eredeti ötlet, de még mindig sokkal elegánsabb így, mint hogy tömítésekkel vacakoljunk.

Mint egy igazi tengeralattjáró

Ami viszont tényleg egy elegáns megoldás volt a youtuber részéről, az egy szervóvezérlő átalakítása csúszó ellenállás alkalmazásával. A kreatív megoldásnak ugyanakkor hátránya is van, méghozzá az RF-vezérlés. Mivel a 2,4 GHz-es jelek nem terjednek túl jól a vízben, a modell készítője nem tudta volna rendesen irányítani a tengeralattjárót, így ezt a problémát is meg kellett oldani. A végeredmény az lett, hogy egy antennarendszer lebeg a vízfelszínen a modellhez kapcsolva – akárcsak egy igazi tengeralattjárónál. A lebegő antenna azt is lehetővé teszi, hogy valós időben kapjunk videót a víz alól.

A további tolóerőért és helyváltoztatásért néhány vízpumpa felel. A tengeralattjáró burkolata egy műanyag cső, melynek átmérője megegyezik az öntözőcsövek átmérőjével. A burkolat elkészítésével tehát gyakorlatilag semmi munka nincs, nem kell 3D-nyomtatni, a célra tökéletesen megfelelnek a boltban kapható csövek.

A videó második felében látható teszteknél a youtuber egy barátjának kisebb tengeralattjáróját használták. Annak ellenére, hogy az elején voltak kisebb problémák a szerkezettel, némi ballaszt és tömítés hozzáadása után a tengeralattjáró kifogástalanul működött.

A hobbi terjedésével egyre több tengeralattjáró építésével foglalkozó videót láthatunk a YouTube-on, az építésnél pedig a készítők sokszor a népszerű játékból, a Subnauticából merítenek ihletet.