Kína törvényben szabja meg a kevesebb iskolai házi feladatot

Kína kormánya nemrégiben egy olyan új, közoktatásra vonatkozó törvényjavaslatot fogadott el, amely csökkentené a tanulók vállára nehezedő nyomást. A jogszabály a túlzott mennyiségű házi feladat és a tanórák után következő korrepetálások okozta terhelést kívánja visszafogni. 

A rendelet szerint a helyi hatósági szerveknek, illetve a gyermekek szüleinek kell majd kezességet vállalniuk az előírások megfelelő betartásáért. A diákokat a lehető leginkább meg kell kímélni a stresszt kiváltó élethelyzetektől.

A Xinhua, Kína hivatalos sajtó- és hírügynöksége, a szombati nap folyamán jelentette be a törvény elfogadását, azonban teljes egészében még nem hozták nyilvánosságra azt. Annyi azonban biztos, hogy a közigazgatási szervekkel ellentétben, a szülőkre nehezedik majd a felelősség oroszlánrésze. Ez viszont csöppet sem meglepő, hiszen ők azok, akik a legjobban felügyelni tudják csemetéjük időbeosztását s ami még fontosabb, mentális egészségét.

Csakhogy ez sok esetben sajnos nem megvalósítható különféle szociális problémák következtében. Példának okáért ehhez hasonló a szeptemberben Kínában történt sajnálatos történés is, amely során a koronavírus széleskörű terjedése miatt rengeteg gyereket szakítottak el szüleitől és zártak karanténba.

Kína iskola

Visszatérve az innovatív jogszabályhoz, a tanulók gondviselőinek úgy kell beosztaniuk a gyermekek idejét, hogy elegendő jusson mind pihenésre, mind testmozgásra. Emellett pedig lényeges szempont az is, hogy a lurkók a lehető legkevesebb időt töltsék az online térben.

Kína oktatási reformja lenne a követendő példa?

A szóban forgó törvény 2022 január 1-én lép majd hatályba egész Kína-szerte. Remények szerint ez a változás majd valamicskével barátságosabbá teszi a szigorú kínai iskolarendszert. Hiszen a kínai gyerekeknek már egészen fiatal koruktól kezdve nehéz és sokat számító vizsgákon kell átesniük. Ez egészen 18 éves korukig így is zajlik, amikor is a felsőoktatási szakképzés megkezdése előtt még 1 vizsgával szembe kell nézniük, ami meghatározza jövűjüket. Elég rémisztően hangzik, hogy egyetlen pontszám ekkora hatással lehet bárki életére.

Továbbá, ez év augusztusában Kína már betiltotta az írásbeli vizsgákat a 6 és 7 éves diákok számára. Ezekkel az intézkedésekkel arra törekszik a kínai kormány, hogy egészségesebb és sikeresebb felnőtteket neveljenek majd fel. Azonban a törekvések utóhatása csak a jövőben fog majd megmutatkozni, addig is csak bízni lehet a rendeletek eredményességében.

Forrás: theguardian.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük