Leleplezték a WHO-t miért nem akarta a COVID-19 járvány kitörésekor lezárni a határokat

A New York Times nem kímélte az Egészségügyi Világszervezetet. Lerántotta a leplet a WHO januári döntéséről, amikor nem akarta lezáratni a határokat és tagadta a pandémia kitörését.

A híres amerikai napilap leleplező cikket tett közé néhány nappal ezelőtt, melyben azt állította, hogy a WHO határok nyitvahagyásával kapcsolatos döntése nem a tudományon, hanem a politikán alapult. A New York Times azt állította, hogy habár 8 hónappal ezelőtt többen figyelmeztettek egy esetleges világjárvány kitörésére és a határok mielőbbi lezárását sürgették, az Egészségügyi Világszervezet higgadtan arra kérte az országokat, hogy ne zárják le azokat. A WHO nem tudományos, hanem politikai alapon hozta meg a döntését.

A híroldal a Twitteren azt írta:

„Az Egészségügyi Világszervezet régóta ösztönzi a tömegturizmust, ezért azt jelentette ki, hogy a határok lezárása nem állítja meg a COVID-19 terjedését. A New York Times vizsgálata szerint azonban ez soha nem a tudományon alapult, hanem a politikán és a gazdaságon.”

A panaszkodó orvosoknak befogták a száját

A WHO január végén arra szólította fel a világ országait, hogy ne vezessenek be határlezárást és ellenőrzést, mert azzal megbélyegzik a kínai embereket. Más szavakkal élve, a pandémia terjedésének megállításánál fontosabb volt az, hogy ne tűnjön senki sem rasszistának. Február elején Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója azt ismételgette, hogy a különböző utazási korlátozások fokozhatják a félelmet és a megbélyegzést, ezért nincs azokra szükség. Február végén már Európában is megjelent a vírus, de még akkor is azt tanácsolta, hogy azokban az országokban sem kell korlátozni az utazást, ahol megjelent a COVID-19. Áprilisban azonban kiderült, hogy a WHO elhallgattatta azokat az orvosszakértőket, akik a határellenőrzés bevezetését sürgették.

A Sky News Australia úgy fogalmazott: “Voltak olyan orvosok, akik utazási tilalmat akartak bevezettetni azonnal, de az Egészégügyi Világszervezet megakadályozta azt.”

Májusban a brazíliai tudósok is megerősítették, hogy a koronavírus terjedése által leginkább érintett országok azok voltak, amelyek továbbra is korlátlan beutazást engedélyeztek. A Mount Sinai tanulmánya azt állapította meg, hogy New Yorkban azért lett hirtelen ilyen nagyszámú fertőzött és haltak meg több ezren, mert a túlnyomórészt Európából érkező utazások bevitték a vírust. Ezekután elgondolkodtató, hogy a WHO mennyire alkalmas feladatai ellátására, ha egy pandémiából is politikai kérdést csinál.

További érdekes cikkeink a témában:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük