Ma és holnap érezhető lesz a legutóbbi napkitörés hatása

A Nap felszínéről érkező, kisebb koronaanyag-kidobódás (CME) már szerdán elérte a Föld mágneses mezejét, ám a NOAA Űridőjárás-előrejelző Központja (SWPC) ma egy erősebb geomágneses viharra hívta fel a figyelmet.

Az SWPC a napokban kiadott egy geomágneses viharjelzést, a szokatlan űridőjárási viszonyok ugyanis áramhálózati problémákat és műholdas rendellenességeket okozhatnak, valamint károsíthatják a rádió- és GPS-jeleket. Vizuális megközelítésben a CME a következő hatással lehet Földünkre:

A viharjelzést egyébként egy plazmakitörés előzte meg, mely augusztus 14-én a napkorona egy darabját a Föld felé repítette, majd nem sokkal azután a Nap mágneses terének instabilitása miatt egy újabb darab került a bolygóközi térbe.

A geomágneses viharokat egyébként egy ötfokozatú skálán mérik, ahol az első a leggyengébb, az ötödik pedig a legerősebb aktivitást jelzi. A jelentések úgy vélik, a Nap az utóbbi időben kifejezetten aktív volt, s NOAA legfrissebb előrejelzése szerint a napkorona darabjai együtt fognak megérkezni ma, augusztus 18-án.

A geomágneses viharok szabad szemmel is láthatóak lesznek az Egyesült Államok égboltján, mivel a Nap egy kifejezetten aktív, 11 éves ciklusban van. A napciklus csúcsa 2025-ben várható, ám már azt megelőzően is érezhetőek lesznek a kolosszális méretű kitörések.

További érdekes cikkeink: