Németországban 300 euró támogatás járhat az elszálló gázárak miatt

Egy javaslat szerint Németországban minden dolgozó lakos 300 euró állami támogatásban részesülne, ami az elszálló gázárak okozta anyagi terheket enyhítené. Hasonló megoldással az Amerikai Egyesült Államokban is próbálkoznak, ahol Kalifornia államban 400 dollár értékű, benzinre felhasználható kuponokkal könnyítenének a lakosság terhein. Az elszálló energiaárak legfőbb oka egyértelműen az Orosz-Ukrán háború. Vlagyimir Putyin már ősz óta szándékosan csökkenti az Európába szállított gáz mennyiségét, hogy így verje fel az árakat. Noha a helyzet rendeződésére sokáig volt remény az Északi-Áramlat 2 vezetékhez kötődő üzemeltetési jogi kérdések tisztázásával, Oroszország február 24.-én megindított ukrajnai inváziója után a helyzet aligha fog változni. Sőt, most már sok európai ország tudatosan távolodik az orosz energiahordozóktól, akár az égbeszökő árak ellenére is.

Ez már a nyugati pénztárcáknak is sok

A német SPD párt eredeti javaslata szerint ez a 300 eurónyi, azaz körülbelül 112,000 forintnyi támogatás a 2023-as adóbevallás után érkezett volna. Ezt azonban szerencsére gyorsan módosították, hiszen az ingyen pénz mindig jól jön, de 1,5 év csúszással nem nagy segítség a jelenlegi helyzethez. A rossz anyagi helyzetű, jelenleg is szociális juttatásokban részesülő háztartások további 200 euró “rezsitámogatásra” jogosultak. A gyerekes családok szintén örülhetnek, hiszen minden gyermek után további 100 euróra jogosultak a szülők. Németországban és egész Európában vagy fél éve hullámvasúton vannak a gázárak. Voltak olyan napok, amikor a korábbi évekhez képest 25-ször (!!!) annyit kellett fizetni a gázért. Átlagban véve körülbelül 5-ször, 10-szer kell többet fizetni a gázért, mint 2020-ban. Magyarországon a hatósági árak miatt a fogyasztók ebből semmit nem érzékelnek, de ez nem jelenti azt, hogy ez a hatalmas áremelkedés eltűnne a rendszerben. Nem véletlen szabadult el itthon is az infláció.

Az emelkedő energiaárakra a “majd fűtünk kevesebbet és felveszünk pulcsit” hozzáállás nem megoldás. Valójában a lakossági fűtés és felhasználás csak töredéke a teljes energiafelhasználásnak. Az emelkedő energiaárak miatt minden drágul. Az áram, a termelési költségek, a szállítás, a tárolás, építési költségek, stb. stb. Mindez pont akkor, amikor az infláció a koronavírus alatti esztelen költekezés hatására amúgy is az egekben van az egész világon. Egyre többen figyelmeztetnek, hogy ha nem sikerül megfékezni az inflációt, akkor sok ember megtakarítása és fizetése értéktelenedhet el.