Olaszország – Franciaország 2:0: kezd a vita elmélyülni a két ország között
A múlt héten kisebb diplomáciai háború robbant ki Franciaország és Olaszország között, amikor Róma rákényszerítette Emmanuel Macront, hogy fogadjon be egy humanitárius mentőhajót, az Ocean Vikinget 234 migránssal a fedélzetén, miután Olaszország hetekig nem engedte kikötni.
Olaszország és Franciaország elnöke hétfőn igyekezett csillapítani a migrációval kapcsolatos feszültséget, és számos kérdésben “teljes körű együttműködés” szükségességét, valamint az erős kétoldalú kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta, miután napokig tartó diplomáciai csatározások alakultak ki a Földközi-tengeren átkelő migránsok sorsa miatt. Válaszul arra az olasz követelésre, hogy Franciaország befogadja az Ocean Viking mentőhajóról érkező migránsokat, Emmanuel Macron elnök azzal vágott vissza, hogy felfüggesztette részvételét egy uniós szolidaritási paktumban, amelynek értelmében idén 3000 áttelepített migránst fogad be Olaszországtól, és katonákat küldött a déli határátkelőhelyek megerősítésére, hogy ezzel is megakadályozza az Olaszországból Franciaországba igyekvő migránsok bejutását.
Az eddigi feszített mosoly is lefagyott, miután az amúgy is labilis gazdasági és politikai helyzetben a két európai nagyhatalom egymásnak feszült. A téma pedig az évek óta megoldatlan migránskérdés.
Jelenleg az történik Európában, hogy különféle európai civil szervezetek hajókat indítanak, hogy felvegyék a tengeren az illegális migránsokat távoli országokból – mint például Banglades, Pakisztán, Eritrea és a Szaharától délre fekvő afrikai országok – akiket a Líbiából induló embercsempész hajókon helyeznek el sokszor embertelen körülmények között, és egyfajta kartell taxiszolgáltatásként a líbiai partokhoz legközelebb eső olasz kikötőkbe szállítják őket. Olaszország több tízezer illegális bevándorlót fogad be évente, ami az embercsempészek számára valóban jövedelmezőnek bizonyul, de költséges Olaszország számára, amelynek fizetnie kell az ellátásukat, valamint el kell viselnie a bűnözést, a szemetet és a sátorvárosokat. Az évszázad businesse a migránsok áttelepítése, ami igazából egyedül az embercsempészeknek és a különböző, sokszor rommá meggazdagodó szervezeteknek jó, az államnak és persze a szerencsétlen migránsoknak egy gyötrelem. Az állam nagyjából 6-7 milliárd eurót fizet a bevándorlók elhelyezéséért, integrációjáért és ellátásáért, a pénz tetemes része azonban egyszerűen elillan a rendszerben, a rászorulókhoz pedig nem jut semmi. (Erről egy remek olasz könyv is van – a szerk.)
A hajók viszont egyre csak érkeznek a jobb életben reménykedő migránsokkal. Az Európai Unió névlegesen megfogadta, hogy elosztja az Olaszországban partraszálló bevándorlókat a közösség országai között, de sok állam nem tartja be az alku rájuk eső részét, így Olaszországban ragad a bevándorlók nagy része. Giorgia Meloni-nak azonban elege lett és a franciaországi Toulon kikötőjébe küldte az egyik NGO hajót tele bevándorlókkal, miután hiába volt német felségjelzése, Németország megtagadta a hajó kikötését.
Több európai ország a szolidalitásra hívja fel rendszerint a figyelmet, viszont amikor a tettek mezejére kellene lépni, egyszerűen bezárja a kapuit. Nem különb a képmutató Franciaország sem, aki kihátrált a migránsok befogadásáról szóló uniós megállapodásból és bebiztosította magát, hogy több migránshajó ne érkezzen hozzá Olaszország felől. A korábbi elosztásra tett ígéretét se tartotta be, hiszen az Itáliában kikötő több mint 90 ezer bevándorlóból mindössze 117 embert fogadott be. Úgy tűnik tehát, hogy Olaszország nyakán maradnak a bevándorlók, hiszen az EU többi országa mástól elvárja, hogy megértő és humánus legyen, de ő maga mossa kezeit.
Az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni teljesen kikelt magából, hiszen Macron szégyenletesnek nevezte Olaszország viselkedését, miután nem volt hajlandó az Ocean Vikinget fogadni. Ugyanakkor Meloni közölte, jól ismeri Franciaország képmutatását, amely arra csábítja a szerencsétlen bevándorlókat, hogy elhagyják hazájukat, miközben segítő kezet nem nyújt nekik, csak kihasználja a hazájukat. Az olasz tv-ben Meloni felhívta arra a figyelmet, hogy Franciaország gyerekkel bányásztat ásványkincseket, többek között aranyat, azt a kincstárába szállíttattja, miközben ezekben az országban az emberek éheznek. Meloni közölte, hogy Olaszországgal nem lehet ujjat húzni, hiszen elegük van abból, hogy Európa bokszzákja az ország a migránskérdésben.
Imagine having a US President like Giorgia Meloni in Italy. 🔥pic.twitter.com/3sGaTFBRpo
— Hodgetwins (@hodgetwins) November 19, 2022