Oroszország azt állítja, hogy Ukrajna titokban nukleáris fegyvereket fejleszt
A Kreml kedden ismét azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy az orosz invázió alatt álló ország nukleáris fegyvereket fejleszt az Egyesült Államok támogatásával.
Az orosz elnök után most Nyikolaj Patrusev, az orosz Biztonsági Tanács titkára vádolta meg Ukrajnát nukleáris fegyverek fejlesztésével. Patrusev úgy nyilatkozott, „a demilitarizáció szükségessége annak köszönhető, hogy a fegyverekkel elhalmozott Ukrajna fenyegetést jelent Oroszországra, többek között a nukleáris, vegyi és biológiai fegyverek kifejlesztése és alkalmazása miatt is.”
Zelenszkij globális ellenőrzést követel az orosz nukleáris arzenál felett
A Biztonsági Tanács titkára ugyanazon a napon vádolta meg Ukrajnát, amikor a Pentagon „veszélyesnek és felelőtlennek” minősítette az orosz külügyminiszter kijelentését, miszerint a Nyugattal való nukleáris háború veszélye valós. Szergej Lavrov kijelentése után az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij újabb beszédet tartott, amelyben arra kérte a nagyhatalmakat, hogy gyakoroljanak globális ellenőrzést Oroszország nukleáris arzenálja felett.
“Minden év április 26-án a világ megemlékezik a csernobili katasztrófáról, az emberiség történetének legsúlyosabb nukleáris katasztrófájáról. De idén nem elég csak Csernobilra emlékezni… mert idén Oroszország olyan új veszélyeket teremtett, amelyek még a legsúlyosabb katasztrófát is felülmúlhatják.” – kezdte beszédét Zelenszkij a csernobili megemlékezésen. „Ma három rakétát indítottak Ukrajna ellen úgy, hogy azok közvetlenül az atomerőműveink blokkjai fölött repültek el – egyszerre három atomerőmű fölött, a zaporizzsjai, a hmelnyickiji és a dél-ukrajnai atomerőművek fölött.” – mondta az ukrán elnök. Beszéde végén Zelenszkij “globális ellenőrzést” követelt Oroszország atomfegyverei felett, arról viszont nem beszélt, hogy hogyan is lenne lehetséges egy ilyen szabályozás.
“Úgy vélem, hogy mindazok után, amit az orosz hadsereg a csernobili zónában és a zaporizzsjai erőműben tett, senki sem érezheti magát biztonságban a világon annak tudatában, hogy az orosz államnak mennyi nukleáris fegyvere van. Ha Oroszország elfelejtette, mi történt Csernobilban, akkor az azt jelenti, hogy globális ellenőrzésre van szükség az orosz nukleáris létesítmények és az orosz nukleáris technológia felett.”
A nagyhatalmak szerint még soha nem álltunk ilyen közel egy atomháborúhoz
Ami Moszkva közelmúltbeli állításait illeti, miszerint Ukrajna titkos nukleáris fegyverfejlesztési programba kezdett az Egyesült Államok segítségével, az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete nemrégiben azt nyilatkozta, hogy semmilyen bizonyítékot nem találtak ennek alátámasztására. Érdemes megemlíteni, hogy az orosz invázió alatt álló ország harminc évvel ezelőtt hivatalosan is leszerelte nukleáris arzenálját.
#British Prime Minister Johnson was asked whether #Russia's military failures in #Ukraine might lead Putin to use tactical nuclear weapons there, and he answered, "No, I don't think so." pic.twitter.com/S6Q1t3pTv5
— NEXTA (@nexta_tv) April 26, 2022
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia vezetői egyébként továbbra is úgy gondolják, hogy nem fog sor kerülni atomfegyverek bevetésére, azonban egyre inkább egyetértés van abban, hogy a világ még soha nem állt ilyen közel egy nukleáris háborúhoz.