Pozitív lett egy ápoló tesztje a Pfizer oltása után 8 nappal

Lehet, hogy korai volt az öröm a koronavírus-vakcinával kapcsolatban? Egy kaliforniai ápoló COVID-tesztje pozitív lett, pedig december 18-án megkapta a Pfizer oltását.

Matthew W. a kaliforniai San Diego-ban dolgozik egy kórház sürgősségi osztályának ápolójaként. December 18-án megkapta a Pfizer oltását, a történelmi pillanatról még egy fotót is készített, amit feltett az Instagramra. A kép mellé viccelődve azt írta, hogy majd jelentkezik, ha már elkezd nőni a harmadik karja.

A férfi jól érezte magát az oltás után, karácsonykor azonban rosszul lett, miután több órát húzott le két helyi kórház COVID-osztályán. Az ABC 10 News-nak azt nyilatkozta az ápoló, hogy először rázta a hideg, majd fáradtnak érezte magát és izomfájdalmakra panaszkodott.

December 26-án kórházba ment, hogy megvizsgálják, ekkor viszont ledöbbent, hiszen a COVID-19 tesztje pozitív eredményt mutatott. Az esetet vizsgáló egészségügyi szakértők szerint ez ugyan váratlanul jött, de nem meglepő. Dr. Christian Ramers, a San Diego-i Családegészségügyi Központ fertőző betegségekkel foglalkozó szakorvosa azt nyilatkozta a tévécsatornának, hogy „ez egyáltalán nem váratlan. Ha a számokat megvizsgáljuk, akkor pontosan erre számíthatunk.” Ramers szerint Matthew esetére a magyarázat az lehet, hogy a férfi már az oltás beadása előtt megfertőződött. Ha netán mégis az oltás után kapta el a koronavírust, az sem nagy probléma, hiszen az egészségügyi szakemberek is tisztában vannak vele, hogy az első vakcina után még nem alakul ki a megfelelő védelem.

Az oltás klinikai vizsgálataiból tudjuk, hogy körülbelül 10–14 nap kell ahhoz, hogy az oltóanyag elkezdje kifejteni a hatását” – tette hozzá Ramers. A San Diego-i orvos azt is elmondta, hogy tudomása van más esetekről is, amikor az egészségügyi dolgozók az oltás beadásának időpontjában fertőződtek meg. “Úgy gondoljuk, hogy ez az első adag nagyjából 50%-ban hatékony, ezért van szükség a második adagra, amivel már 95%-os a hatékonyság.”

Az ápoló azóta már jobban érzi magát.

Az Egyesült Államok célja az, hogy a lakosság nagy részét még 2021 első felében beoltsa. A vakcina program azonban rendkívül lassan halad. Ha a jelenlegi ütemen nem változtatnak sürgősen, akkor közel 10 évig tart a lakosság 80%-ának a beoltása.

A Betegségmegelőzési Központ (CDC) által közzétett adatok azt mutatják, hogy hétfőig csak 2,1 millió amerikai kapta meg az első adagot a hónap elején leszállított 11,4 millió vakcinából. Az NBC News keddi elemzése szerint legalább 3 millió embert kellene naponta beoltani ahhoz, hogy az amerikai kormány által megálmodott számokat el tudják érni, azaz júniusig legalább 260 millió embernek kellene megkapnia a vakcinát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük