Rekordot döntött a kivégzett újságírók száma 2022-ben

Az idei év sorra dönti a rekordokat, azonban ezek sajnos túlnyomórészt olyan dolgokkal kapcsolatosak, amelyek miatt legszívesebben kitörölnénk a 2022-es évet az emlékezetünkből.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) által közzétett, az újságírók elleni erőszakról és visszaélésekről szóló éves jelentés szerint jelenleg világszerte 533 újságírót tartanak fogva. A kivégzettek száma idén ismét emelkedett –57-re –, míg 65 újságírót tartanak túszként fogva, 49-et pedig eltűntként tartanak nyilván. A jelentésről készült egy rövid összefoglaló videó is:

Az orosz-ukrán háború, amely február 24-én vette kezdetét, kétségtelenül hozzájárult ezen számok növekedéséhez. A háború első 6 hónapja 11 újságíró halálát hozta magával. Köztük olyan fiatalokét, mint Maks Levin, aki egy kijevi erdőben készített drónfelvételeket az orosz katonák brutális viselkedéséről. Emiatt Levint és barátját az orosz katonák vélhetően megkínozták mielőtt végeztek volna velük. Néhány héttel később történt Frédéric Leclerc-Imhoff esete, aki egy segélyszállító teherautó elején ült Liszicsanszkban, amikor egy felrobbanó gránát repesze átszúrta a teherautó páncélozott szélvédőjét, és nyakon találta a férfit. Halála idején éppen azt filmezte, ahogy mintegy tíz civilt evakuálnak a keleti frontvonalról biztonságosabb helyre.

Az adatok alapján Amerika a legveszélyesebb régió a média számára

Ami az egészben a legrémisztőbb, hogy a kivégzett újságírók mintegy 60%-a olyan országokban vesztette életét, amelyek békésnek és biztonságosnak vannak megítélve. Az újságírók egy ötöde például csak Mexikóban került kivégzésre.

Mexikó adatai, valamint Haitié (hat halottal) és Brazíliáé (három halottal) hozzájárultak ahhoz, hogy az amerikai földrész a világ legveszélyesebb régiójává vált a média számára. A kontinensen 2022-ben a világszerte megölt újságírók közel fele (47,4%) halt meg.

Egyre több nő választja az újságírói pályát

A 2022-es összesítés arról is beszámol, hogy jelenleg legalább 65 újságírót és médiamunkást tartanak túszként fogva. Köztük van Olivier Dubois francia riporter, akit több mint 20 hónapja tart fogva az Iszlám és Muszlimok Támogató Csoportja (JNIM), az al-Kaidával kapcsolatban álló fegyveres csoport Maliban. Valamint Austin Tice amerikai újságíró, akit közel 10 éve raboltak el Szíriában. Ezen túlmenően 2022-ben további két újságíró eltűnését jelentették be, így jelenleg 49-re emelkedett az eltűnt újságírók száma. További érdekesség, hogy idén a fogva tartott újságírók közel 15%-át teszik ki a nők, míg öt évvel ezelőtt kevesebb mint 7% volt ez az arány.

Kína, ahol a cenzúra és a megfigyelés szélsőséges szinteket ért el, továbbra is a világ legnagyobb újságíró-börtönviseltje. Jelenleg összesen 110 újságírót tartanak fogva. Köztük van Huang Xueqin, egy szabadúszó újságírónő, aki a korrupcióról, az ipari szennyezésről és a nők zaklatásáról tudósított.

“A diktatórikus és autoritárius kormányok minden eddiginél gyorsabban töltik meg börtöneiket újságírókkal. A letartóztatott újságírók számának új rekordja megerősíti, hogy sürgősen ellen kell állnunk ezeknek a gátlástalan kormányoknak, és aktív szolidaritásunkat kell kifejeznünk mindazokkal, akik az újságírói szabadság, függetlenség és pluralizmus eszményét testesítik meg” – nyilatkozta Christophe Deloire, az RSF főtitkára.

Néhány kiemelkedő eset

Az összefoglaló az év néhány legmarkánsabb esetét is szemügyre veszi. Köztük Ivan Safronovét, Oroszország egyik legjobb oknyomozó újságírójáét, akit 22 év börtönbüntetésre ítéltek, mert olyan államtitkokat fedett fel, amelyek könnyen hozzáférhetőek voltak az interneten. Ez volt az RSF által 2022-ben jegyzett leghosszabb ítélet. Megemlíti Dom Phillips brit újságíró esetét is, akinek feldarabolt holttestét a brazil Amazonas egy távoli részén találták meg. A férfi azért ment oda, hogy a helyi őslakos csoportok orvvadászat, illegális aranybányászat és erdőirtás felé irányuló tevékenységeiről tudósítson.