Rossz hír Európának: Hideg telet, kevés megújuló energiát jósolnak

Alig néhány nappal azután, hogy megtudtuk, hogy Európa mobiltornyainak energiatartalékai 30 percig fognak kitartani egy esetleges áramszünet esetén, a vén kontinens újabb rossz hírt kapott. Florence Rabier, az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ (ECMWF) főigazgatója szerint a novemberre és decemberre vonatkozó korai jelzések alapján megállapítható, hogy Nyugat-Európában a szokásosnál jóval hidegebb lesz, kevesebb széllel és kevés csapadékkal, amelynek következtében csökken a megújuló energia termelése.

A Financial Times szerint ez azt jelenti, hogy az európai energiaválságot megoldani próbáló kormányok előtt újabb kihívások állnak.

A vállalkozások és a háztartások egyre dühösebbek, hogy az elmúlt néhány hónapokban brutális mértékben drágult mind a gáz, mind pedig a villamosenergia. A kormányok már azt sem tudják, hogy mivel próbálják csitítani a közvélemény haragját és felháborodását a közelgő fagyos tél előtt. Az Oroszországból származó gázimport csökkentése miatt drasztikusan le kell csökkenti a gázfogyasztást is.

Erre még jön rá egy lapáttal az a tény is, hogy Európa megújuló energiával kapcsolatos elköteleződése nem igen kifizetődő. Ha ugyanis kevesebb szél és csapadék lesz idén télen, akkor a zöldenergiának is annyi.

Az európai időjárást nehéz megjósolni, mivel a körülményeket számos távoli tényező határozza meg, beleértve az uralkodó szeleket és az Atlanti-óceán felszíni nyomását.

Mindenesetre a hír, miszerint Európára fagyos tél várhat, nem is olyan negatív, legalábbis ezt állítja John Kemp, a Reuters riportere. Kemp arról számolt be nemrég, hogy Európa rekordközeli mennyiségű földgázt tárolt a télre, miután a nyár folyamán nagy mennyiséget vásárolt szinte bármilyen áron, hogy felkészüljön az oroszországi szállítások megszakadására.

A Gas Infrastructure Europe (GIE) adatai szerint az Európai Unió és az Egyesült Királyság (EU28) gázkészletei szeptember 30-ig 996 terawattórára (TWh) emelkedtek. Az évszakot tekintve a készletek a harmadik legmagasabb szinten állnak, ennél nagyobb mennyiség csak 2020-ban (1074 TWh) és 2021-ben (1067 TWh) volt.

A tárolás a tél utáni mélyponthoz képest mintegy 700 TWh-val emelkedett, ami a második leggyorsabb növekedés a feljegyzések szerint, mivel a szállítók a kivételesen magas árak ellenére a lehető legtöbb gázt vásárolták meg. Ennek eredményeként a készletek a nyári feltöltési szezont +98 TWh-val, a korábbi tízéves átlag felett zárták.

Ez óriási fordulatot jelent a január végi állapothoz képest, amikor -134 TWh-val volt alatta.

Kemp előrejelzése szerint a készletek valószínűleg még legalább három hétig, október végéig tovább fognak növekedni, de a készletfelhalmozás a hőmérséklet függvényében és attól függően, hogy a magas árak mennyire fékezik a fogyasztást, akár november elejéig is folytatódhat. 2011 óta a tárolás csúcspontjának átlagos időpontja október 26-a volt, de két esetben a készletek november első felében is tovább emelkedtek.

A korábbi szezonális mozgások alapján a tárolás várhatóan 1 025 TWh körül éri el a csúcsot, a valószínűsíthető tartomány pedig 1 009 TWh és 1 053 TWh között mozog.

Mennyi időre lesz elég a gáz?

Az EU-tárolók több mint 89%-ban, az Egyesült Királyságban pedig több mint 94%-ban megteltek, és a következő 3-6 hétben valószínűleg további felhalmozás történik. A tárolás jóval meghaladja az EU által júniusban elfogadott, idén november 1-jére kitűzött 80%-os hivatalos célt (“A Tanács rendeletet fogadott el a gáztárolásról”, Európai Tanács, június 27.).

Kemp szerint az európai kormányok teljesítették a céljukat, hogy 2022/23 tél előtt maximalizálják a tárolt gáz mennyiségét, hogy csökkentsék az Oroszországból érkező gázellátás megszakadásának hatását. A tárolás célja azonban a fogyasztás szezonális ingadozásainak kezelése, nem pedig stratégiai tartalékot képezni embargó vagy blokád esetén.

A tárolt gázmennyiség maximalizálása enyhíti az ellátási zavarok hatását, de ez nem elegendő az ellátás biztonságának garantálásához. Az Oroszországból származó import teljes leállása, az előrejelzésekhez hasonló, a szokásosnál hidegebb tél, vagy mindkettő esetén a gáz 2023 márciusának vége előtt szűkössé válna.

Még ha Európa át is vészeli ezt a telet, a készletek valószínűleg nagyon alacsony szinten fognak maradni, ami jövőre, 2023/24 tél előtt újabb, talán még nagyobb feltöltést tesz szükségessé.

Összefoglalva: a készletek felhalmozódása Európát erősebb helyzetbe hozta, mint tavaly ilyenkor, de a regionális készletek még mindig veszélyben vannak, ami további intézkedéseket igényel a piac és a politikai döntéshozók részéről. Az ellátás biztonsága döntő mértékben attól függ, hogy a fogyasztást jóval az előző évi szint alá tudjuk-e csökkenteni – függetlenül a hőmérséklettől és a fűtési kereslet szintjétől. És ha Európában valóban hideg tél lesz, akkor viszont száz jós se tudja megmondani, mi vár ránk…