Tiszta Mátrix: mesterséges anyaméhben nevelnek babát kínai tudósok

A kutatók szerint a technológia segíthet a közelgő népesedési válságon, mivel Kínában a születési ráta hat évtizede mélyponton van.

Megérkezett a mesterséges intelligencia dadája. A robotok és a mesterséges intelligencia (AI) mostantól együttesen használhatók az emberi élet generálásának optimalizálására, ami jelentős mérföldkövet jelent a tudományban.

A robotika és a mesterséges intelligencia mostantól algoritmusok és mesterséges anyaméh segítségével segítheti az újszülöttek fejlődését, ami kísértetiesen hasonlít a Mátrixban látottakhoz.

A South China Morning Post szerint kínai szakértők elképesztő és egyben hátborzongató technológiai felfedezést tettek. Aggályok merültek fel azonban az emberi lények mesterséges környezetben történő felnevelésének etikai vonatkozásaival kapcsolatban.

Mátrix a valóságban?

A felfedezést a kínai tudósok a Journal of Biomedical Engineering című szakfolyóiratban publikálták. A kutatók szerint a mesterséges intelligencia dadája segítheti a gyerekek felnevelését egy “hosszú távú embriótenyésztő eszközben”.

Ez a mesterséges anyaméh egy nagy gép, amely rekeszeket tartalmaz az egyes magzatok számára. A csecsemőket úgy fogják etetni, mintha egy valódi anyaméhben lennének, a rekeszeket tápláló folyadékkal töltik meg, mely gyakorlatilag a magzatvízhez hasonlít.

Jelenleg az új technológiát a laboratóriumban az állati embriók fejlődésének segítésére használják. Ennek oka, hogy a kéthetesnél idősebb emberi embriókon való kísérletezés a nemzetközi jog szerint tilos.

Emellett, ahogy az SMCP rámutat, Kínában tilos a béranyaság. Mivel a kínai jogszabályok értelmében a mesterséges méhek gyakorlatilag egy kórházat vagy laboratóriumot alakítanának át anyává, a technológiát valószínűleg nem fogják a közeljövőben alkalmazni a térségben.

Bár a csecsemők mesterséges “nevelésének” gondolata erőltetett és disztópikus, egyes tudósok szerint vannak bizonyos előnyei. A gyermeknemzés sokszor hosszadalmas folyamat, ami a technológia segítségével lerövidíthető. Emellett potenciálisan segíthetne azoknak az anyáknak is, akik szeretnének gyermeket, de nem tudnak teherbe esni.

Amikor a mesterséges emberi növekedés elérhetővé válik, lehetővé teszi majd, hogy olyan pároknak is lehessen gyermekük, akiknek egyébként nem lenne. Többen úgy vélik, hogy az örökbefogadás mellé egy újabb alternatíva lenne, habár valljuk be, elég rémisztő.