Tömeges öngyilkossággal oldanák meg az elöregedő társadalom problémáját

Dr. Yusuke Narita, a Yale Egyetem japán közgazdászprofesszora nemrég a japán idősek tömeges öngyilkosságát javasolta megoldásként az elöregedő népességből fakadó terhekre, például a nyugdíjreform szükségességére.

“Úgy érzem, hogy az egyetlen megoldás elég egyértelmű” – mondta Narita egy online hírműsorban a The New York Times szerint. “A végén nem az idősek tömeges öngyilkossága és tömeges seppukuja?”.

A “seppuku” egy japán kifejezés, amely a szamurájok rituális öngyilkosságára utal az Encyclopedia Britannica szerint.

Egy japán politikai kommentátor, Yoko Ishii elmondta, hogy tanúja volt annak, hogy a fiatalabb japánok pénzügyi problémáik miatt az idősebb generációkat hibáztatják.

“Ez a japánok általános felfogása a társadalmunkról, hogy nyilvánvaló, hogy a népességünk csökken, és az idősek még idősebbek lesznek” – mondta a Fox Newsnak. “Ez tehát azt jelenti, hogy a terheink mint társadalom egyre nagyobbak lesznek. De akkor a fiatalok nem engedhetik meg maguknak, hogy támogassák őket” – tette hozzá Ishii.

“A frusztrációnk halmozódik, és a frusztráció valódi. Szóval, tulajdonképpen meg tudom érteni, ha valaki ezt a szélsőséges kifejezési módot használja, még ha nem is helyénvaló”.

Az ENSZ szerint Japánban a második legmagasabb a 65 éves vagy annál idősebb emberek aránya a világon. Az ország munkavállalói állománya – amely a szövetségi nyugdíjprogramot támogatja – a csökkenő születési arányszám mellett egyre csökken.

“Kritika éri, hogy az idősek túl sok nyugdíjat kapnak, és a fiatalok támogatják az összes idős embert, még azokat is, akik gazdagok” – mondta nemrég Shun Otokita, a japán felsőház egyik tagja a The New York Times szerint.

A japán politikusok pedig az idősek felé fordulnak, hiszen nagy szavazóbázis, amit pillanatok alatt megtudnak győzni.