Történelmi pillanat az űrkutatásban: az első civil űrséta
Egy különleges asztronauta páros – köztük egy milliárdos befektető és egy mérnök – történelmet írt nemrégiben a nemrégiben megvalósult első űrsétával, amelyet magánszemélyek hajtottak végre. A Polaris Dawn misszió, a SpaceX eddigi legambiciózusabb űrvállalkozása, olyan távolságra jutott a Földtől, amelyet az Apollo-missziók óta, több mint ötven éve nem értek el.
A sikeres misszió korai tesztelési lehetőséget biztosított olyan kulcsfontosságú paraméterek számára, amelyek a következő évtizedek mélyűrkutatásában lesznek majd meghatározók.
11:52-kor Jared Isaacman kilépett a SpaceX Dragon kapszulájából az űr végtelenjébe. A Draken International alapítójaként Isaacman jelentős múlttal rendelkezik az űripari szerződések terén. A mostani misszió már a második alkalom volt, hogy SpaceX járművet bérelt, miután a 2021-es Inspiration4 misszióra mind a négy helyet 200 millió dollárért lefoglalta.
Tizenöt perccel később Sarah Gillis követte őt, így 30 évesen ő lett a legfiatalabb személy, aki űrsétát tett. Az esemény 435 mérfölddel a Föld felett – 185 mérfölddel a Nemzetközi Űrállomás felett – zajlott, ezzel ez lett a legtávolabbi űrséta, amit valaha végrehajtottak. Scott Poteet pilóta és Anna Menon orvosi tiszt a Dragon kapszulában maradtak.
Isaacman és Gillis több mint hétperces űrsétái során a SpaceX legújabb űrruháját, az Extravehicular Activity (EVA) öltözetet is tesztelték.
Több mint egy egyszerű űrséta
A legújabb űrruha tesztelése a valaha végrehajtott legtávolabbi űrsétán lehet, hogy a misszió leglátványosabb eleme volt, de a legénység összesen 36 kísérletet is elvégez. A SpaceX 31 intézménnyel – köztük a NASA-val, az Amerikai Légierő Akadémiával és több egyetemmel – működött együtt ezen kutatások során. Mialatt a legénység tagjai áthaladnak a Van Allen sugárzási övön, adatokat gyűjtenek majd az űrsugárzás emberi szervezetre gyakorolt hatásairól.
Az EVA-ruhákon keresztül végzett létfontosságú jelek monitorozása mellett a küldetés ultrahangos képalkotást és torokkamerákat is alkalmaz az űrben történő távdiagnosztikai képességek tesztelésére. Az automatikus rendszereken gyűjtött adatokat a rutinszerű időszakos vizsgálatokkal hasonlítják össze, hogy értékeljék azok pontosságát.
„Minden misszió, legyen szó kereskedelmi vagy NASA-asztronautákról, kulcsfontosságú lehetőséget kínál arra, hogy bővítsük ismereteinket az űrutazás emberi egészségre gyakorolt hatásairól” – mondta Jancy McPhee, a NASA humán kutatásokért felelős tudományos vezetőhelyettese. „A Polaris Dawn által gyűjtött információk létfontosságú betekintést nyújtanak majd a NASA számára, hogy mélyebb űrutazásokat tervezhessen a Holdra és a Marsra.”
A SpaceX űrruhájának különlegességei
A SpaceX forradalmi űrruhája nemcsak futurisztikus megjelenésével hódít, hanem a funkcionális kialakításával is, amely az egyszerűséget és biztonságot helyezi előtérbe. A ruha egyetlen záródási mechanizmust használ, ami megkönnyíti a be- és kiszállást, és minimálisra csökkenti a szivárgás kockázatát.
A SpaceX űrruhája olyan kifinomult technológiákat alkalmaz, amelyek lehetővé teszik a civil űrhajósok számára, hogy kényelmesen mozogjanak az űrséta során, miközben teljes védelmet nyújt a szélsőséges hőmérsékletekkel és sugárzással szemben.
A civil űrutazás iránt egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik
Ahogy az űrturizmus egyre elérhetőbbé válik, a civil űrséta iránti érdeklődés is ugrásszerűen növekszik. Az emberek nemcsak arról álmodoznak, hogy kilépnek az űrbe, hanem most már reális lehetőséget is látnak arra, hogy valaha csak űrhajósok számára fenntartott élményben legyen részük.”
A civil űrséta nemcsak kalandot, hanem egy újfajta perspektívát kínál az embereknek: a bolygónkat kívülről látni és átélni a végtelen térség csodáját ma már nem csupán a kiválasztott kevesek kiváltsága.