Komoly vádak Oroszország ellen: az USA-ba tartó repülőgépek felrobbantására készül?

Az ukrán-orosz háború során a nyugati tisztviselők többször is arra gyanakodtak, hogy Moszkva kiterjedt szabotázskampányt folytat, amely európai fegyver- és védelmi technológiai gyártó létesítményeket céloz meg. Ez magában foglalt rejtélyes gyújtogatásokat is, például azt a vádat, hogy Oroszország áll egy hatalmas tűzeset mögött, amely a berlini Diehl védelmi gyártó fémüzemét pusztította el tavaly nyáron.

Október 4-én azonban – érdekes módon egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt – nyugati biztonsági tisztviselők újabb megdöbbentő állítást tettek közzé egy orosz tervről, amelynek célja az Európából induló teherszállító és utasszállító repülőgépek lezuhanása volt.

Kevés részletet közöltek arról, hogy az európai biztonsági tisztviselők pontosan hogyan tudták ilyen gyorsan azonosítani az „orosz hírszerzést” az esettel kapcsolatban – de letartóztatások történtek.

„Nyugati biztonsági tisztviselők szerint két, a DHL-en keresztül szállított gyújtószerkezet egy titkos orosz akció része volt, amelynek végső célja az volt, hogy tüzet okozzon az Egyesült Államokba és Kanadába tartó teherszállító vagy utasszállító repülőgépek fedélzetén, mivel Moszkva fokozza a Washington és szövetségesei elleni szabotázskampányt” – írja a The Wall Street Journal.

A hétfői jelentés szerint júliusban két esetben is meggyulladtak csomagokban lévő elektronikai eszközök, két különböző DHL logisztikai központban – a németországi Lipcsében és az angliai Birminghamben.

Lengyelország letartóztatott négy gyanúsítottat, akiket terrorcselekményekkel vádolnak, és az ország Nemzeti Ügyészsége szerint a személyek külföldi hírszerző ügynökség megbízásából dolgoztak.

„A csoport célja az is volt, hogy tesztelje az ilyen csomagok továbbítási útvonalát, amelyeket végül az Egyesült Államokba és Kanadába akartak küldeni” – közölte a lengyel ügyészség.

A lengyel külföldi hírszerzési ügynökség vezetője, Pawel Szota azonban még tovább ment, és egyértelműen célozott arra, hogy Oroszországnak, pontosabban a katonai hírszerző ügynökségnek, a GRU-nak köze van az összeesküvéshez. „Nem vagyok benne biztos, hogy Oroszország politikai vezetői tisztában vannak azzal, milyen következményekkel járhat, ha egy ilyen csomag felrobban, és tömeges áldozatokat okoz” – fogalmazott provokatív kijelentésében Szota.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ezzel szemben azt mondta: „Soha nem hallottunk hivatalos vádat” az orosz részvételről. Hozzátette: „Ezek a média hagyományos, alaptalan célozgatásai.” A WSJ a feltételezett összeesküvés kapcsán a következőket is részletezi:

Az európai nyomozók és kémügynökségek mostanra kiderítették, hogy a gyújtószerkezeteket – elektromos masszírozókat, amelyekbe magnéziumalapú gyúlékony anyagot helyeztek – egy szélesebb körű orosz terv részeként készítették el a biztonsági tisztviselők és a vizsgálatot ismerő források szerint.

A biztonsági tisztviselők úgy vélik, hogy a Litvániából az Egyesült Királyságba küldött elektromos masszírozók a tesztelést szolgálták, hogy megállapítsák, hogyan lehet ilyen gyújtószerkezeteket az Észak-Amerikába tartó repülőgépekre feljuttatni.

Mindazonáltal, mivel további részleteket nem hoztak nyilvánosságra, néhány komoly kérdés még mindig megválaszolatlan maradt…

Tekintettel arra, hogy az elektronikai eszközök időnként meghibásodnak, és tüzet okozhatnak – különösen a lítium-ion akkumulátorokkal ellátott eszközök esetében – biztosak a nyomozók abban, hogy ez nem baleset eredménye volt?

A hatóságok pusztán az ukrajnai háború geopolitikai kontextusa alapján feltételezik, hogy a gyanúsítottakat az orosz hírszerzés irányítja, vagy sikerült konkrét kapcsolatot találni a gyanúsítottak és a GRU (vagy más orosz ügynökségek) között? Az orosz hírszerzéssel kapcsolatos szabotázsgyanús esetek korábban időnként megalapozatlannak bizonyultak.

És ott van az indíték kérdése: Oroszországot korábban soha nem mutatták be olyan terrorista taktikát alkalmazóként, amely a polgári repülőgépek felrobbantására irányul… miért akarná Moszkva most ezt megtenni?