Valóban a magyarok dolgoznak a legtöbbet a legkevesebb pénzért?

Egyre többször merül fel a kérdés az átlagemberekben, hogy miért ne lehetne a heti munkanapok számát lecsökkenteni és mondjuk bevezetni a 4 vagy 3 napos munkahetet. Vajon tényleg mi magyarok dolgozunk világviszonylatban a legtöbbet és keressük a legkevesebbet? Az OECD által rendelkezésre álló adatok alapján nem állunk olyan rosszul, mint gondolnánk. Bár az tény, hogy nem dúskálunk a földi jóban, a világon nálunk többet dolgoznak a mexikóiak és a dél-koreaiak.

Sok ember fejében fordul meg nap mint nap, hogy miért dolgozunk hétfőtől péntekig. Az 5 napos munkahét kevés teret és időt hagy a pihenésre és kikapcsolódásra. A hétvégék olyan gyorsan repülnek el, hogy nincs igazán esély arra, hogy kikerüljünk a hétköznapok mókuskerekéből. Nemrég a spanyolok is ezen gondolkodtak, és a világon egyedülálló módon most kipróbálják a négynapos munkahetet, mellyel enyhíteni szeretnének a dolgozókra nehezedő, sokszor fojtogató nyomást. A heti 40 órás munkaidő pedig anélkül csökken 32-re, hogy a fizetéseket csökkentenék.

Na, de mennyit dolgozunk és keresünk mi, és mi a helyzet más országokban?

Akár hisszük, akár nem világviszonylatban a mexikóiak, a görögök és a chilei emberek dolgoznak átlagosan a legtöbb órát hetente. Az óradíjat figyelembe véve viszont a legrosszabbul keresők is, ami azt jelenti, hogy rengeteg dolgoznak kevés pénzért. A 2020-as adatok alapján a mexikóiak átlagosan 41 órát dolgoznak egy héten, a jövedelem pedig 8,25 dollár, ami nagyjából 2500 forint óránként.

A mexikói emberek (15-64 évesek) nagyjából 61%-ának van bejelentett munkája, ami elmarad az OECD 68%-os átlagától. Az erőforrások hiánya, a dolgozók nem megfelelő képzése miatt az ország termelékenysége csökken. A helyiek 71 éves korukig dolgoznak, mely jóval meghaladja az OECD átlagot, ami jelenleg 65,4 év.

A heti ledolgozott órák tekintetében második helyen a dél-koreaiak állnak, ők 37,8 órát dolgoznak hetente, viszont jövedelmük magas, 21,51 dollárt keresnek óránként, ami átszámítva hozzávetőlegesen 6600 forint. A világ ranglistán Magyarország a 11. helyen áll 33,1 heti ledolgozott órával és 15,23 dollár/óra fizetéssel, ami körülbelül 4600 forint.

A legkevesebb időt a munkahelyen a dánok, a norvégok és a németek töltik, hiszen átlagosan 26,5 órát dolgoznak, az órabérük viszont kifejezetten magas közel 40 dollár, azaz 12000 forint. A világranglistán ugyanakkor Izland emelendő ki. Az OECD országok közül itt keresnek óránként a legtöbbet a munkavállalók, egész pontosan 46,87 dollárt, a munkahelyen viszont csak 28 órát tartózkodnak hetente. A szigetországban a rátermett szakszervezeteknek köszönhetően drasztikusan emelkedtek a bérek, a szegénységi küszöb alatt viszont egyre kevesebb élnek. A foglalkoztatás szempontjából az izlandi emberek (15-64 évesek) 86%-ának van munkája, jóval meghaladva az OECD 68%-os átlagát. Az izlandiak ugyanakkor idősebb korig is dolgoznak. A férfiak átlagosan 68 évesen mennek nyugdíjba, míg a nők 65 évesen.

A jelentésből egyértelműen az derül ki, hogy a legjobban kereső országok még mindig az európaiak. Alapvetően magas átlagbérek mellett a munkavállalók viszonylag kevés órát töltenek munkával.

De melyik országban a legjobb a munka és a magánélet közötti egyensúly a fizetéseket is figyelembe véve?

Az OECD “jobb élet index” szerint figyelembe véve az órabéreket, a ledolgozott órák számát jelenleg a következő országokban a legjobb a munka és magánélet között egyensúly:

  • Hollandia
  • Olaszország
  • Dánia
  • Spanyolország
  • Franciaország
  • Litvánia
  • Norvégia
  • Belgium
  • Németország
  • Svédország

További érdekes cikkeink:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük