Venezuela ismét nyomtat, 71 tonna papírt rendelt az új bankókhoz

Venezuela nem tud szabadulni a hiperinflációtól. Sőt, ismét készpénzhiánnyal küzd, ezért 100 ezres címletű bolivárt nyomtat. 

Venezuela 71 tonna úgynevezett biztonsági papírt rendelt a Fedrigoni Spa olasz vállalat nyomdájából, állítják a nevük elhallgatását kérő bennfentesek. A Bain Capital társaság tulajdonában lévő cégről megszerzett vámnyilvántartások is azt mutatják, hogy valóban ekkora mennyiségű papírt kapott a venezuelai központi bank, a hírt viszont nem kívánta kommentálni sem az olasz nyomda, sem pedig a venezuelai jegybank. Egyes információk szerint a központi bank új, 100 ezres címletű bolivárt akar nyomtatni, amely az eddigi legnagyobb címletű pénz lenne a dél-amerikai országban, értéke azonban mindössze 0,23 dollár. Ez hasonló lesz ahhoz, ami 2016-ban történt, amikor 36 darab Boeing 747-es teherszállító repülőgéppel vitték a frissen nyomtatott bankjegyeket az országba, de mire a gépek leszálltak, a rajtuk lévő pénz már elértéktelenedett.

A hazai nyomdák is befuccsolnak

A nagyobb címletű pénz iránti igény Venezuelában az egyre gyengülő valuta és a három számjegyű infláció közvetlen következménye, amely az elmúlt évben becslések szerint 2400%-os volt. Ez azt jelenti, hogy egy élelmiszerekkel megpakolt bevásárlókocsi kifizetéséhez most legalább egy nagy zacskó készpénzre van szükség. A jegybank azt fontolgatja, hogy még nagyobb címleteket vezet be.

Az év elején Venezuela egy állami tulajdonban lévő orosz pénznyomdához fordult, hogy 300 millió új bankjegyet nyomtattasson, miután óriási összegű adósságot halmozott fel a világ egyik legnagyobb pénznyomdájánál a De La Rue-nál.

A már több mint egy évtizede tartó pocsék gazdálkodás és a folyamatosan kudarcot valló gazdaságpolitika azt jelenti, hogy a nemzeti pénzverdének további akadályokat kell leküzdenie. A világjárvány miatti létszámcsökkenés, valamint a hiányzó alkatrészek, a gyakori áramkimaradás és a festékhiány olyan technikai kihívások elék állítják a helyi nyomdákat, amikkel nem tudnak időben megfelelő mennyiségű készpénzt előállítani. Ez a nagytételben leadott rendelés lesz azonban az utolsó szállítmány a veronai székhellyel rendelkező Fedrigonitól, mivel tavaly az Egyesült Államok szankcionálta a venezuelai jegybankot, elszakítva ezzel a globális pénzügyi rendszertől.

Venezuela gazdasága idén a hetedik évét tölti mély recesszióban és az előrejelzések azt mutatják, hogy a koronavírus-járvány kitörése és az olajbevételek drasztikus csökkenése miatt 2020 újabb megpróbáltatások elé állítják az országot. A nullák ‘levágásával’ és új bankjegyek nyomtatásával sem tudták megállítani az inflációt, így nem tudni hol a mélyrepülés vége.

További érdekes híreink Venezuelával kapcsolatosan:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük