Visszatartja az oltásokkal kapcsolatos információkat az amerikai hivatal

A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) több mint egy éve gyűjt részletes információt a COVID kórházi kezelésekről, amelyek az eseteket kor és oltási státusz szerint bontják le. A hivatal azonban a New York Times szerint az oltásokkal kapcsolatos adatok nagy részét visszatartotta a nyilvánosság elől.

Mi több, úgy tűnik, hogy az ügynökség szelektíven tette közzé az információkat, hogy támogassa a védőoltásokat.

“Amikor a CDC két héttel ezelőtt közzétette az első jelentős adatokat a 65 évnél fiatalabb felnőttek oltásának hatékonyságáról, kihagyta a népesség nagy részét érintő adatokat. A 18-49 évesek, akik a legkevésbé valószínű, hogy profitálnak a további oltásokból, mivel az első két adag már védetté tette őket” – állítja az amerikai hírlap.

Mint a Times megjegyzi, a visszatartott információk nagy része segíthetné az állami, helyi és globális egészségügyi döntéseket a vírus megfékezésére irányuló erőfeszítéseikben. A kórházi kezelés kor és faj szerinti részletes bontása például segíthet a tisztviselőknek azonosítani a legveszélyeztetettebb népességcsoportokat, hogy hatékonyabban tudják megosztani az erőforrásokat – például hogy az egészséges felnőtteknek szükségük van-e emlékeztető oltásra.

Kristen Nordlund, a CDC szóvivője szerint az ügynökség azért nem közölte az adatokat, “mert alapvetően azok még nem állnak publikálásra készen”, hozzátéve, hogy “bármilyen adatgyűjtés esetén elsődleges cél annak biztosítása, hogy azok pontosak és felhasználhatók legyenek”.

Nordlund azt is elmondta, hogy az ügynökség attól tart, hogy ezeket az információkat a lakosság “félreértelmezheti”.

A CDC közegészségügyi igazgatóhelyettese, Dr. Daniel Jernigan szerint a világjárvány feltárta az ügynökség adatrendszereinek gyengeségeit – és az állami szintűekét, amelyek szerinte nem tudnak lépést tartani a puszta adatmennyiséggel.

“Jobb és gyorsabb adatokat akarunk, amelyek a közegészségügy minden szintjén döntésekhez és intézkedésekhez vezethetnek, amelyek segíthetnek megszüntetni az adatokban mutatkozó lemaradást, amely visszatartott bennünket” – jegyezte meg.

Egy, a CDC adatgyűjtését ismerő szövetségi tisztviselő szerint az ügynökség a COVID elleni vakcinák bevezetése óta figyeli a betegeket és vonakodik a nyilvánosságra hozni a valós adatokat, mert abból a lakosság azt a következtetést vonná le, hogy a vakcinák teljesen hatástalanok.

Jessica Malaty Rivera epidemiológus, a Covid Tracking Project nevű független projektet működtető csapat tagja két éve könyörög a hatóságnak az adatok nyilvánosságra hozataláért. Úgy véli, hogy a részletes elemzés “növelné a köz bizalmát, és sokkal világosabb képet festene arról, hogy valójában mi is történik”.

Egyre több ember veszíti el a bizalmát a tudományban és az államban, hiszen nem kap kellő információt az oltásokkal kapcsolatban. Azt napi szinten közli a hatóság mindenhol a világon, hogy bizonyos városok szennyvízében milyen magas a COVID-koncentráció, arra vonatkozóan viszont semmi infó nincs, hogy hány oltott és hány oltatlan ember fekszik kórházban, az oltottak milyen oltást kaptak, volt-e alapbetegségek, esetleg hányan hunytak el az oltás mellékhatásainak következtében.