109 év börtönre ítélhetik a Bitcoin jézust

A „Bitcoin Jézus” néven ismert bitcoin-fanatikus beperelte Spanyolországot, hogy megakadályozza kiadatását az Egyesült Államoknak. Az amerikai hatóságok 48 millió dolláros adócsalással vádolják Roger Vert, aki a kiadatása és elítélése esetén akár 109 év börtönbüntetést is kaphat.
109 év adócsalás miatt?
A bitcoin egyik korai szószólója beperelte Spanyolországot, hogy elkerülje kiadatását az Egyesült Államoknak. A „Bitcoin Jézus” néven is emlegetett befektető a múlt hónapban keresetet nyújtott be az Emberi Jogok Európai Bíróságához, állítva, hogy a spanyol hatóságok a kiadatás jóváhagyásával megsértették alapvető jogait.
Az ügy 2024-ben kezdődött, amikor a Kaliforniában élő Ver ellen az amerikai igazságügyi minisztérium több rendbeli postai csalás, adócsalás és hamis adóbevallás benyújtása miatt emelt vádat. A hatóságok szerint az üzletember elmulasztotta bejelenteni a bitcoin-birtoklásból származó tőkenyereséget, és 2017-ben szándékosan elrejtett további 240 millió dollárnyi kriptoeszközt két cégen – a MemoryDealers és az Agilestar – keresztül.
Roger Ver 2014 óta Saint Kitts és Nevis állampolgára, ami miatt az amerikai hatóságok szerint jelentős „kilépési adót” (exit tax) kellett volna fizetnie.
„Annak ellenére, hogy Ver akkoriban nem volt amerikai állampolgár, jogilag köteles volt bejelenteni az IRS-nek és adót fizetni bizonyos kifizetések – például a MemoryDealers és az Agilestar osztalékai – után, mivel ezek amerikai vállalatok voltak.”
– magyarázta az igazságügyi minisztérium.
A 2024. április 30-i letartóztatás után Ver óvadék ellenében jelenleg szabadlábon védekezik.
Boszorkányüldözés zajlik a kriptovilágban?
Sokan úgy vélik, Roger Ver ügye nem kizárólag adócsalásról szól, hanem a kriptovaluták elleni hadjáratról és az amerikai állami érdekek védelméről.
David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója szerint Ver azért mondott le amerikai állampolgárságáról, mert a hatóságok rendszeresen zaklatták. Emiatt többen veszítették el szimpátiájukat az ügy iránt, pedig – állítása szerint – az egész botrány éppen a hatóságok nyomása miatt robbant ki.
Schwartz megerősítette, hogy Ver valóban a „Bitcoin Jézus” becenevet viselte, ugyanakkor elismerte, hogy személyisége ellentmondásos, de rendíthetetlenül elkötelezett.
Ver maga is hasonlóan vélekedik. Egy tavalyi interjúban kifejtette, hogy a kormányok szemét kezdettől fogva szúrja a független és decentralizált kriptovaluták jelenléte. Egyenesen azt állította, hogy a bitcoint már a kezdetekkor megpróbálták manipulálni különböző hírszerző ügynökségek és intézményi szereplők.
Az interjúról készült összefoglalót ide kattintva találod.