13 év Satoshi Nakamoto nélkül

Pontosan 13 éve 2010. december 10-én tette közzé utolsó nyilvános posztját a Bitcoin Talk-on.

A Bitcoin Talk a Bitcoin fejlesztés központjává vált abban az időben, és Satoshi fő kommunikációs csatornájaként is használta.

Satoshi Nakamoto és a Bitcoin létrehozása

A Bitcoin megalkotója 2008. október 31-én indította el a névadó protokollt a “Cryptography Mailing List”-re küldött e-mail-jével.

A valóságban már augusztusban regisztrálta a bitcoin.org domaint, tehát már hónapok óta dolgozott rajta.

2009. január 3-án kibányászta a Bitcoin blokklánc első blokkját, majd január 8-án közzétette az azonos nevű szoftver első nyilvános verzióját, a Bitcoin v0.1-et. Szintén a Cryptography Mailing List-en.

Abban az évben született meg a Bitcoin Talk online fórum is, olyannyira, hogy az első bejegyzés, amelyet maga Satoshi tett közzé ezen a fórumon, 2009. november 19-én született. Ettől kezdve több mint egy éven át ez a fórum volt Satoshi fő kommunikációs eszköze a világgal.

2010. december 13. után Satoshi Nakamoto lassan eltűnt. Valójában még aznap kiadta a Bitcoin szoftver 0.3.19-es verzióját a “bitcoin-list” levelező listán, és aztán semmi több.

Utolsó közleménye egy 2011. április 23-án Mike Hearn fejlesztőnek küldött privát e-mail, amelyben közölte, hogy felhagyott a Bitcoin-projekt fejlesztésével.

2014-ben a P2P alapítvány fórumán megjelent a nevében egy hozzászólás, de a szerző valódisa mindig is kétséges volt.. Ebben a kommentben egyszerűen csak azt állította, hogy ő nem Dorian Nakamoto.

Satoshi Nakamoto eltűnése és a Bitcoin ökoszisztémára gyakorolt hatása

Valószínűleg Satoshi eltűnése jót tett a Bitcoinnak.

Megjegyzendő, hogy ez néhány évvel az első felezés előtt történt (2012 novemberében), és a bitcoin online ingyenes kereskedési platformokon (tőzsdéken) való megjelenésének első évében.

Amikor Satoshi eltűnt, a BTC Price BTC Price ára mindössze öt hónap alatt 0,05 dollárról 0,24 dollárra (+380%) emelkedett, és eltűnése ellenére még 2011-ben is tovább emelkedett.

Áprilisban, amikor Satoshi Hearnnek elárulta, hogy elhagyta a projektet, az árfolyam már 1 dollár fölé emelkedett, és az évet majdnem 4 dolláron zárta. Más szóval, alig másfél év alatt, amíg a tőzsdéken jelen volt, a piaci értéke majdnem 8000%-kal nőtt.

Az első felezés utáni évben az ár 11 dollárra emelkedett, és az első nagy spekulációs buborék idején, 2013-ban még az 1100 dollárt is elérte.

Úgy tűnik tehát, hogy Satoshi Nakamoto eltűnése nem csak a Bitcoin javára vált, hanem további távolléte is nagyon előnyös volt.

A becslések szerint Satoshi 2009 és 2010 között több mint 1,1 millió BTC-t bányászott, amit a jelek szerint soha nem használt fel. Mintha ezek a BTC-k elveszettek volna, olyannyira, hogy soha nem kerültek piacra.

Ki volt Satoshi?

Satoshi Nakamoto csak egy álnév, amely mögött senki sem tudja, ki rejtőzik vagy rejtőzött.

Számos hipotézis született, de mindeddig egyik sem kapott konkrét megerősítést.

Az a tény, hogy 2011 áprilisában eltűnt, miután 2010 végén kilépett a Bitcoin-projektből, és hogy soha nem használta fel a saját BTC-it, még akkor sem, amikor azok értéke az egekbe szökött, arra utalhat, hogy elhunyt.

Ráadásul a lehetséges jelöltek közül ketten, nevezetesen Hal Finney és Dave Kleiman már elhunytak, 2014-ben, illetve 2013-ban.

Mások, akikről ismert, hogy részt vettek a projekt korai szakaszában, a Bitcoin v0.1 2009. január 8-i közzététele után, és akik még életben vannak (mint például Mike Hearn vagy Gavin Andresen), használták a BTC-iket. Ezért a legvalószínűbb hipotézis, hogy Satoshi elhunyt miután eltűnt a nyilvánosság elől.

Másrészt 2011-ben még mindig nagyon nehéz volt használni őket, és a tőzsdék sem nagyon voltak.

Bitcoin Talk

A Bitcoin Talk fórum eredetileg a bitcoin.org weboldal egyik könyvtárában jött létre, amelyet maga Satoshi Nakamoto vezetett.

Hamarosan a Bitcoinról szóló információcsere fő platformjává vált.

Egy bizonyos ponton átkerült a bitcointalk.org domainre, és mind a fórumot, mind az eredeti weboldalt Satoshi később átadta másoknak.

Tény, hogy nem akarták, hogy legyen bármilyen “hivatalos” weboldal vagy fórum, és ezzel egyértelművé tették, hogy még a bitcoin.org és a bitcointalk.org is csak a bitcoinnal foglalkozó privát weboldalak.

A bitcoinnak valójában nincs hivatalos honlapja, és Satoshi eltűnése ebből a szempontból (is) sokat segített. A Bitcoin protokoll gyakorlatilag mindenki tulajdonává vált, és teljesen decentralizált.

Ma már alternatív szoftverek is rendelkezésre állnak a Bitcoin-csomópontok kezelésére. Satoshi eredeti szoftverét Bitcoin Core-ra keresztelték át, elérte a 25-ös verziót, és letölthető a bitcoin.org oldalról, de létezik még Bitcoin Knots, btcd, Bitcore és mások.

Az egyetlen dolog, amely mindent egyesíti, a Bitcoin protokoll, amely egyedi és megváltoztathatatlan.