Eladnak 1600 milliárd forintnyi Bitcoint a 14 éve szunnyadó tárcából?!

Egy több mint 14 éve szunnyadó bitcoin-tárca július 15-én 40 ezer bitcoint mozgatott meg. A Lookonchain on-chain elemzői szerint a titokzatos bálna a nyereség realizálására készülhet, így hamarosan eladhatja döbbenetes mennyiségű készletét.
Hihetetlen mennyiségű bitcoint mozgatott meg a Satoshi-korabeli tárca
A Satoshi-korszak egyik bitcoin-bálnája 14 év csend után újra felébredt, és egyből 4,6 milliárd dollárnyi (kb. 1560 milliárd forint) bitcoint
BTC Price
mozgatott meg. A 40 010 BTC-ből hétfőn 28 600-at utalt át a Galaxy Digitalnak – derítette ki a Nansen blokklánc-kutató platform. A maradék 10 200 BTC-t másnap utalta át.
Ami még ennél is megdöbbentőbb, hogy a több mint egy évtizede szunnyadó tárcán összesen mintegy 80 ezer bitcoin volt. Ez átszámítva közel 3216 milliárd forintnak felel meg – egy olyan összeg, ami már a magyar állami költségvetésben is számottevő tételnek számít.

A tárca sorozatos tranzakciói. Forrás: Nansen
A hatalmas készletet még a korai időszakban halmozhatta fel a tulajdonos, amikor az árfolyam 30 dollár alatt mozgott. A befektetés azóta bődületesen megtérült: 14 év alatt közel 2,4 millió százalékos hozamot hozott.
Mi lesz a következő lépés – és miért pont most?
A mozgás időzítése különösen beszédes: a bitcoin árfolyama történelmi csúcson jár, miközben a piac az amerikai „Crypto Week” miatt fokozott feszültségben van. Egyes elemzők szerint a bálna értékesíteni kívánja a bitcoinokat, mások szerint viszont csak biztonságosabb helyre helyezte át az összeget.
Ekkora mozgás mindig felfokozza a piaci spekulációt. A mostani tranzakció pedig tovább növelte a korrekciótól való félelmeket – annak ellenére, hogy a Fear & Greed Index továbbra is bikás, 70-es értéket mutat.
Andrejs Balans, a YouHodler fintech platform kockázatkezelési vezetője szerint bár az intézményi kitettség és az ETF-ek térnyerése figyelemre méltó, a volatilitás, a működési kockázatok és a szabályozási bizonytalanság továbbra is visszatartják a hosszú távú elköteleződést. Hozzátette: intézményi fordulat nélkül az árfolyam nem fogja elérni a 150 ezer dollárt.
Bár a bálna kiléte ismeretlen, lépése jól mutatja: a régi címek még mindig komoly hatással vannak az elemzők hangulatára. A kérdés már csak az: valóban eladási hullám kezdődik, vagy a bálna csak biztosabb helyen akarta tudni az eszközeit?