166 millió dollár értékű, darkwebhez köthető bitcoin mozgását észlelték

Blokklánc kutatók szerint a hatalmas értékű BTC a 2015 novemberében megszűnt darkwebes exit scamhez, az Abraxashoz köthető.

Megdöbbentő felfedezést tett a híres blokklánc elemző ZachXBT, aki 4800 BTC mozgásáról számolt be. A több mint 166 millió dollár értékű kriptó az Abraxasból, egy megszűnt darkweb piactérről származik, amely 2014 és 2015 között működött exit scamként.

Kábítószer-kereskedelemben is részt vett a darkwebes platform

Az Abraxas, a Tor hálózat digitális piactere hírhedt volt arról, hogy többek között kábítószer-kereskedelemben, illegális hackertevékenységben és hamisított árucikkek kereskedelmében vett részt. A 2014 decemberi indulását követően a darkwebes piactér 2015 novemberében megszűnt, ami óriási veszteséget jelentett a platform felhasználói számára. Jelentések szerint az Abraxas mintegy 4800 BTC-t lopott el, ami akkoriban körülbelül 1,85 millió dollárnak felelt meg.

ZachXBT megosztott egy ábrát is, amely az Abraxashoz köthető tárcákból származó pénzmozgást szemlélteti. Az ábra szerint az egyik címről 2015. október 26-án 49 BTC-t utaltak egy, az exit scamhez köthető címre, majd 2023. május 3-án további bitcoint utaltak egy harmadik címre. Ezt követően az óriási mennyiségű kriptót egy bitcoin mixer segítségével tették lekövethetetlenné.

Az Abraxas bukását követően egyébként a felhasználók közül sokan a 2017 júliusában szintén megszüntetett Alphabay platformra tértek át.

Rendszeresen fizetnek kriptóval a darkweben

A darkwebes piacterek évek óta kriptopénzeket használnak a tranzakciók lekövetésének megnehezítésére. A Silk Road, amely az első modern darkwebként ismert, 2011 és 2013 között működött és híres volt arról, hogy kriptót használt a legtöbb kifizetéshez. A hatóságok a 2013-as lefoglalása óta több milliárd dollár értékű bitcoint szereztek vissza.

Az utóbbi időben egyébként népszerűvé vált a szintén darkwebes Hydra piactér, amely a 2020-as indulását követően két évig működött, majd 2022 áprilisában amerikai és német hatóságok szüntették meg.